Badania USG w ciąży

Pierwsze badanie USG przeprowadza się około 6 – 12 tygodnia po ostatniej miesiączce dla ustalenia wieku ciążowego i przewidywanej daty porodu.

Podczas tego badania można też stwierdzić np. ciążę mnogą. Rutynowe badania USG wykonuje się także po 25 tygodniu ciąży. Lekarz sprawdza wtedy „kondycję” łożyska. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki łożysku właśnie następuje wymiana składników niezbędnych do rozwoju i wzrostu płodu. Łożysko jest również odpowiedzialne za wydalenie do krwi matki szkodliwych związków powstałych w tzw. procesach przemiany materii u płodu. Podczas badania w 25 tygodniu ciąży można również określić już płeć dziecka, jednak nie ma nigdy 100% pewności.

Trzecie rutynowe badanie USG odbywa się w 38 tygodniu ciąży (2 tyg. przed przewidywanym terminem porodu). Lekarz określa w nim nie tylko stan łożyska, ale także położenie płodu. O dodatkowych badaniach USG decyduje lekarz. Są one konieczne, jeżeli podejrzewa się u kobiety ciążę zagrożoną albo mnogą lub, jeśli inne testy wykazały, że płód może rozwijać się nieprawidłowo – badanie powtarza się wówczas nawet, co 2 tygodnie. W trakcie badań USG można również określić czy płód i jego organy rozwijają się prawidłowo.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

7 komentarzy

 • Odpowiedz Luty 15, 2011

  Gość

  a propo badan na zespol Downa itd to moja kolezanka przegapila to badanie w 12 tygodniu i zrobili jej w 14 , tylko ze na zespol Downa pobiora jej krew troche pozniej, bo teraz ponoc juz nie mozna, trzeba bylo w 12 tygodniu. wiec sie nie martw.

 • Odpowiedz Październik 17, 2010

  Gość

  miałam robione usg w 9 tygodniu ciąży i wtedy było za wcześnie za sprawdzenie przyzierności karkowej,zespół Downa u maleństwa a teraz miałam robione w 20 tygodniu i na tamto stwierdzenie jest za późno… boję się.

 • Odpowiedz Sierpień 11, 2010

  Kasia

  obecnie jestem w 11 tyg.do tego czasu mialam robione usg 3 razy poniewaz plamilam i lekarz spr czy ciaza jest zywa.wczoraj mialam rutynowa wizyte i spodziewalam sie usg a tu nic.odstawil mi luteine i tyle.to teraz sie martwie czy wszystko jest ok.

 • Odpowiedz Czerwiec 28, 2010

  Karolina

  po usłyszeniu czegoś niepokojącego od lekarza lepiej skonsultować się z dwoma innymi, piszę to z praktyki. Będzie czasami mniej zmartwień

 • Odpowiedz Czerwiec 2, 2010

  Gość

  Mieszkam w Anglii tu jest troszeczke inaczej jesli chodzi o prowadzenie ciązy przez położną. Pierwsza wizyta jest w okolo 6 tygodniu ciązy , nie jestes wtedy badana , nie pobieraja ci krwi ani moczu. W 10-12 tygodnia jest pierwsze badanie USG, nastepnie w 18-20 tygodniu spotkanie z położna i dopiero teraz zostawiamy materiał do badania , czyli mocz. W tygodniu 18-20 kolejne , i ostatnie USG, nastepnie 28, 31, 34, i tak co 2 tygodnie az do rozwiązania spotkania z położna . Nie podoba mi sie to ze na poczatku ciąży lekarze nie dbaja o zdrowie matki oraz dziecka ktore kobieda nosi w swym łonie. Już w ten piątek mam pierwsze USG i nie mogę się doczekac….;):)

 • Odpowiedz Styczeń 24, 2009

  Monia

  ciąża mnoga
  Chodzi mi czy można stwierdzić czy jest ciąża mnoga w 4 tyg według usg.

 • Odpowiedz Styczeń 24, 2009

  Monia

  mam pytanie
  A czy można stwierdzić ciążę mnogą w 4 tyg ciąży czy to na razie nie możliwe.