Badanie echo serca płodu

Jest to badanie ultrasonograficzne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na budowę i funkcję serca oraz całego układu krążenia.

Ocenę USG płodu można porównać z badaniem fizykalnym dziecka. Płodu nie możemy dotknąć, ani posłuchać słuchawką. Za to oglądając wszystkie jego narządy, z sercem włącznie, oraz słuchając serca metodą dopplerowską, można zbadać  płód i ustalić diagnozę.

Badanie echokardiograficzne płodu jest długie, wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz najwyższej klasy sprzętu ultrasonograficznego, z oprogramowaniem do badań prenatalnych i kardiologicznych. Badanie jest rejestrowane tak aby można było je powtórnie zanalizować.

Dzięki zastosowaniu nowych technik badania echokardiograficznego, można  ocenić serce z różnych, do tej pory niedostępnych, projekcji. Badanie dopplerowskie umożliwia ocenę funkcji poszczególnych części płodowego układu krążenia.

Po wykonaniu badania lekarz przeprowadza  rozmowę  z rodzicami.  Wyjaśnia dokładnie  istotę problemu i proponuje  wykonanie dodatkowych badań, np. oznaczenie kariotypu, czyli „mapy” chromosomów dziecka. Po uzyskaniu wszystkich wyników możliwa jest pełna diagnoza oraz leczenie.  W niektórych przypadkach ustalana jest z rodzicami  wizyta w ośrodku, który będzie zajmował się dzieckiem po urodzeniu.

Jak często występują wady serca?
Niebezpieczeństwo tego, że u noworodka będzie wada serca wynosi około 1 : 100, możliwe jest leczenie większości z nich, wyniki operacji są dobre.

Specjalistyczne badanie ECHO płodu powinno być wykonane przy podejrzeniu nieprawidłowości w badaniu położniczym lub stwierdzeniu aberracji chromosomowej płodu.

1. Jakie nieprawidłowości może wykryć badanie?

 • nieprawidłowy obraz serca
 • nieprawidłowy rytm serca
 • obrzęk płodu
 • wada innego narządu płodu
 • zwiększona przezierność karku (NT)
 • nieprawidłowe przepływy pępowinowe
 • nieprawidłowa objętość płynu owodniowego

 

 

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

1 komentarz

 • Odpowiedz Październik 15, 2009

  Ewa

  witam
  jestem w 20 tygodniu ciąży i u mojego maluszka wykryto zaburzenia rytmu serca… bardzo się boje i chcialabym sie o tym dowiedziec czegos wiecej