Brak pokarmu po porodzie

brak melka

Brak pokarmu po porodzie  to przyczyna frustracji niejednej młodej mamy, ale też dyskomfort dla dziecka. Jak wzbudzić produkcję mleka?

Dość często zdarza się, że mamy, które urodziły swoje dzieci w wyniku cesarskiego cięcia, mają na początku kłopot z karmieniem piersią. W przypadku cesarskiego cięcia rozwój laktacji trwa trochę dłużej. Są jednak sposoby, na to  by mleka było coraz więcej.

Przystawianie piersi

Specjaliści nie mają wątpliwości. To właśnie częste podawanie maluchowi piersi najlepiej wzmaga produkcję pokarmu. Smyk ssąc, pobudza zakończenia nerwowe znajdujące się na skórze brodawki i otoczki. Te z kolei „dają znać” przysadce mózgowej, aby wydzieliła dwa hormony: prolaktynę (odpowiada za powstanie pokarmu w piersi) oraz oksytocynę (powoduje wypływ mleka z piersi). W stu procentach poświęć się dziecku. Sprawdź, czy maluszek dobrze chwyta pierś. Powinien ustami obejmować sutek i znaczną część otoczki.

Bociankowa herbatka

Aby twoje piersi mogły wyprodukować wystarczająco dużo mleka, musisz zadbać o swoją dietę. Przede wszystkim staraj się dużo pić. Śmiało sięgaj po herbatki pobudzające laktację (np. herbatkę bocianek). Uważaj jednak, by nie przekraczać podanej na opakowaniu dziennej dawki.

Laktator

Odciągacz pokarmu prawdopodobnie stanie się twoim wielkim sprzymierzeńcem. Możesz zdecydować się na ręczny lub elektryczny. Aby pobudzić powstawanie pokarmu, najlepiej zastosować schemat odciągania mleka. Sprawdzi się model 7 – 5 – 3. Najpierw należy przystawić laktator na 7 minut do jednej piersi a następnie do drugiej, dalej do każdej po 5 i po 3 minuty. Odciągnięty pokarm podaj maluszkowi, albo zamroź i przechowuj na potrzeby swojej nieobecności. Polecamy laktatory firmy Medela.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy