Co to jest metafolina?

metafolinametafolina

Co druga kobieta może mieć problemy z przyswajalnością kwasu foliowego, zmniejszającego ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u dzieci. Dlatego lekarze tak bardzo podkreślają znaczenie uzupełniania diety tą witaminą. Co to jest metafolina i czy może nam pomóc w tym przypadku?

Przyszłe mamy są coraz bardziej świadome roli kwasu foliowego i zwracają uwagę na sposób odżywiania w trakcie ciąży. Obecnie na polskim rynku dostępne są już preparaty zawierające rewolucyjną substancję, Metafolinę, lepiej przyswajalną niż kwas foliowy.

Ustalenie, która kobieta może mieć problemy z przyswajalnością kwasu foliowego wymaga skomplikowanych badań i jest kosztowne. Wyeliminowanie ryzyka wad rozwojowych płodu powinno być priorytetem dla każdej kobiety w wieku rozrodczym. Dlatego zalecana jest profilaktyczna suplementacja – zwykle kobieta dowiaduje się, że będzie mamą między 4 a 6 tygodniem ciąży, kiedy mózg i rdzeń kręgowy dziecka są już ukształtowane. Najbardziej niebezpieczny jest więc niedobór kwasu foliowego u przyszłej mamy w okresie przed ciążowym oraz w czasie pierwszych tygodni ciąży.

Co to jest metafolina i jak pomaga ? Odpowiedzią na problemy z przyswajalnością kwasu foliowego jest wprowadzenie na polski rynek Metafoliny, odkrytej przez naukowców w 1998 roku. Jest to substancja lepiej przyswajalna i gotowa do bezpośredniego wykorzystania przez organizm, co potwierdzają długookresowe badania z 2006 roku , przeznaczona przede wszystkim dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży oraz karmiących piersią i zapewnia kobietom najlepszą możliwą ochronę od samego początku ciąży. Produkty zawierające metafolinę otrzymały pozytywną opinię Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Kwas foliowy, czyli inaczej witaminę B9, odkryto w 1935 roku. Otrzymano go z liści szpinaku i stąd właśnie wzięła się jego nazwa (po łacinie folium oznacza liść). Istnieje kilka czynników, które mogą powodować jego niedobory – w naszej diecie jest zbyt wiele produktów wysoce przetworzonych, a zbyt mało surowych warzyw i pełnych ziaren zbóż. Ponadto produkty zbyt długo przechowywane lub poddane obróbce termicznej tracą od 30% do 50% tej cennej witaminy.

 

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

4 komentarzy

 • Odpowiedz Lipiec 4, 2013

  Gość

  Ja też łykałam Femibion Natal 1 z polecenia lekarza, właśnie dlatego że zawiera metafolinę. Wcześniej nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego że ona jet taka ważna. Dla wielu kobiet kwas foliowy to kwas foliowy ale czy się wchłania, nikt nawet nie zwraca uwagi.

 • Odpowiedz Marzec 9, 2011

  Gość

  Przed ciążą nawet sobie nie zdawałam sprawy, że jest coś takiego, jak Metafolina i że różni się to od kwasu foliowego – dopiero mój ginekolog mi to dokładnie wyjaśnił. No i polecił łykanie Femibionu Natal 1, a potem Natal 2 – tak się teraz nazywa Feminatal. Mam nadzieję, że będę się dobrze czuła po tych tabletkach i że z wynikami badań będzie ok, bo dopiero zaczynam je brać.

 • Odpowiedz Styczeń 18, 2011

  Gość

  przez polowe ciąży miałam cały czas anemię. Zażywałam różne witaminy i dopiero po feminatalu z metafoliną nareszcie poprawiły mi się wyniki. Nie słabnę i mam chęć do pracy. Po prostu czuję się super. Dużo czytałam w internecie o Metafolinie i myślę że to jeden z lepszych wynalazków.

 • Odpowiedz Październik 29, 2010

  Gość

  mnie w ciąży ginekolog zalecił łykanie feminatalu metafolin, właśnei z tego względu, że bardzo wiele kobiet nie przyswaja tradycyjnego kwasu foliowego. warto go brać dla pewności, że się wchłania i z maluszkiem będzie dzięki temu wszystko ok.