Co to jest prolaktyna?

prolaktyna

Prolaktyna to jeden z hormonów, któremu warto poświęcić kilka słów. Jest ona wydziela przez przysadkę mózgową, a dokładnie przez gruczoł wewnątrzczaszkowy, który jest produktorem bardzo wielu innych hormonów.

Wydzielana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę – narządy te mają swoiste receptory. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie. Prawidłowe stężenie tego hormonu w organizmie kobiecym powinno wynosić w granicach 17 a 8,2 ng/ml, oczywiście nie licząc ciężarnych i karmiących.

Karmienie piersią wywołuje wydzielanie większej ilości prolaktyny z przysadki mózgowej i w czasie karmienia stężenie prolaktyny we krwi dosyć szybko rośnie, a po karmieniu stopniowo opada. Jeżeli czas pojedynczego karmienia jest dostatecznie długi oraz jeżeli ilość karmień w ciągu doby jest odpowiednio duża, stężenie prolaktyny we krwi kobiety utrzymuje się na poziomie, który uniemożliwia owulację. Oznacza to, że kobieta, która karmi chroniona jest przed kolejną ciążą w zależności od tego, ile czasu trwa jedno karmienie oraz od tego. Im częściej i dłużej się karmi, tym szansa na zajście w ciążę jest mniejsza.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy