Czego nie wolno robić w ciąży?

ciazamama1

Chociaż ciąża to nie choroba, trzeba na siebie uważać. Przede wszystkim ze względu na rozwijające się w nas nowe życie.

Zapewnienie dziecku jak najlepszych, jak najbezpieczniejszych i jak najzdrowszych warunków rozwoju, zwłaszcza w pierwszym trymetrze, jest niezwykle ważne. Czego więc nie można robić ciąży?

1.    Jeśli jesteś w ciąży, nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet pigułki pozornie wyglądające niegroźnie, mogą być naprawdę niebezpieczne – i dla mamy, i dla maluszka.
2.    Nie poddawaj się badaniom rentgenowskim.
3.    Nie przyjmuj żadnych szczepionek bez konsultacji z lekarzem.
4.    Nie uprawiaj sportów, w których łatwo o kontuzję. Skoki na bungee i jazda na nartach muszą poczekać.
5.    Nie jedz surowego mięsa, ryb, surowych jaj i serów pleśniowych. Dlaczego? Ponieważ mogą być źródłem groźnych bakterii.
6.    Całkowicie zrezygnuj z papierosów, alkoholu i innych niebezpiecznych i szkodliwych używek.
7.    Zrezygnuj z gorących kąpieli, z sauny i solarium.
40 stopni wody to maksymalna bezpieczna temperatura.
8.    Prace ogródkowe odłóż w kąt – ze względu na możliwość zarażenia się toksoplazmozą. Jeśli nie możesz się powstrzymać, pamiętaj o zakładaniu gumowych rękawic.

 

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

1 komentarz

  • Odpowiedz Maj 22, 2012

    Gość

    Zapraszamy przyszłe i świeżo upieczone Mamy na bezpłatne konsultacje do Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie, 26 maja 2012 roku o godzinie 10.00. Na spotkaniach dla kobiet w krakowskiej klinice odpowiedzą m.in. na pytania – jakie zabiegi są bezpieczne dla kobiet w ciąży, jak dbać o zęby w tym okresie, jak dbać o zęby niemowlaka. „Mamo, uśmiechnij się” to pierwszy tego typu projekt w Krakowie.