Czy ciąża po 40 jest bezpieczna?

Image

Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po trzydziestce, czterdziestce, a nawet pięćdziesiątce.

Rozwój medycyny pozwala większości z nich cieszyć się macierzyństwem bez specjalnych powikłań. Specjaliści przestrzegają jednak, że im starsza matka – szczególnie po 35 roku życia – tym większe ryzyko różnorodnych komplikacji.

Ciąża po 35 roku życia
Kobieta ciężarna, która ma więcej niż 35 lat jest narażona na ryzyko wielu komplikacji. Wiek i stan zdrowia przyszłej matki odgrywa bardzo ważną rolę w przebiegu ciąży. Im starsza jest kobieta, tym mniejsze są jej szanse na zapłodnienie, ponieważ płodność maleje z wiekiem. Ale przy obecnym zaawansowaniu medycyny w dziedzinie leczenia bezpłodności, kobieta może brać pod uwagę zajście w ciąże nawet po pięćdziesiątce.

Starsze matki mają większe szanse na urodzenie bliźniaków, zarówno z przyczyn naturalnych, jak i z powodu sztucznych zabiegów wspomagania płodności. Jeśli decydujemy się na macierzyństwo po 40 ryzykujemy również ze względu na gorszy stan zdrowia. Kobiety w tym wieku mają większą podatność na problemy zdrowotne, takie jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, nerek I narządów rozrodczych. U takich matek występuje o wiele większe ryzyko, przedwczesnego porodu i niskiej wagi noworodka.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

6 komentarzy

 • Odpowiedz Listopad 5, 2012

  Gość

  Najlepiej urodzić jest pierwsze dziecko po 50 ponieważ gdy dziecko będzie miało 10 lat to jemu lub jej będą mówić że przyszła babcia

 • Odpowiedz Czerwiec 6, 2011

  Gość

  Mam 40 lat i jedno zdrowe ośmioletnie dziecko. Po moim synu byłam dwa razy w ciąży -poronienia.
  Proszę napisać czy istnieją badania po których lekarz może stwierdzić , że nie mam już szans na urodzenie dziecka, czy to czysty przypadek. Chodzi mi oczywiście o badania genetyczne.

 • Odpowiedz Sierpień 15, 2010

  Gość

  Ja mam 46 lat i urodziłam dwa tygodnie temu zdrowego chłopca. Rodziłam naturalnie

 • Odpowiedz Czerwiec 12, 2009

  dany

  Ale w książce ta różnica wynosiła 32 lata :)

 • Odpowiedz Czerwiec 12, 2009

  natasza

  Ale przecież w tym nic dziwnego, sama mam znajomą, której urodziło się rodzeństwo, kiedy ona miała prawie 18 lat. Takie rzeczy się zdarzają :)

 • Odpowiedz Czerwiec 12, 2009

  dany

  Gucci Gucci Łapci
  Ten artykuł od razu skojarzył mi się z książką Gucci Gucci Łapci w której mama informuje swoja dorosłą córkę że właśnie… spodziewa się dziecka :)