Czy w ciąży można jeść sushi?

sushi-w-ciazy

Sushi w ciąży  można spożywać pod warunkiem, że jest świeże i pochodzi z renomowanego baru i restauracji. Musisz pamiętać, że owoce morza i ryby szybko tracą świeżość.

Sushi nie zarazisz się toksoplazmozą jedynie listeria monocytogenes tak zwaną bakterią lodówkową, która ma zdolność namnażania się w niskich temperaturach i może być przyczyną zanieczyszczenia przechowywanej w lodówce żywności.

Listeria monocytogenes – tlenowa pałeczka Gram(+), może wchodzić w skład flory fizjologicznej przewodu pokarmowego i pochwy. Jest to drobnoustrój wewnątrzkomórkowy i może wywoływać epidemiczne zakażenia przewodu pokarmowego.

Spożycie skażonych  produktów może wywołać chorobę groźną m.in. dla kobiet w ciąży i małych dzieci. By jej uniknąć, trzeba przestrzegać zasad higieny. Dlatego ryby surowe dobrze przechowywane są raczej bezpieczne tylko jak to sprawdzić idąc do restauracji i mając chęć na sushi  w ciąży. Możesz jeść sushi z tuńczyka oraz gotowanych paluszków krabowych i grillowanych krewetek, ale bez mięsa surowych ryb.

Będąc w pierwszej ciąży z pewnością nie zdajesz sobie sprawy   z wielu  niebezpieczeństw jakie  Ci zagrażają

Przeczytaj też  artykuł:  toksoplazmoza

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

3 komentarzy

 • Odpowiedz Maj 4, 2013

  Gość

  jak byłam w ciąży na sushi byłam – raz… ledwo dobiegłam do wc 😀 później tylko na zapach ryby rzygałam jak kot :)))) przez to zaczęłam brać witaminy z kwasem omega3 bo jakoś trzeba ten kwas dzidziusiowi dostarczyć (restauracja powinna mi zwrócić kasę za suplementacje hahahahah)

 • Odpowiedz Grudzień 29, 2010

  Gość

  jakie jaja pierwszy dobrze napisany artykul o sushi w ciazy. mieszkam w japoni i tutaj ciezarne na okraglo jedza sushi i rodza sie zdrowe dzieci. ryba musi byc swieza i tyle

 • Odpowiedz Grudzień 5, 2010

  Gość

  Autor/ka jaja sobie robi>:(