Dieta matki karmiącej piersią

dieta_karmiacej

Każda kobieta w ostatnim miesiącu ciąży zastanawia się jak szybko wróci do dawnej figury, czy pozostaną jakieś zbędne kilogramy do zrzucenia.

Niektóre nawet obmyślają rozmaite diety cud, które mają pomóc w powrocie do poprzedniej sylwetki. Z pomysłami jak zrzucić zbędne kilogramy trzeba będzie jednak poczekać minimum jeszcze sześć miesięcy, przez ten czas bowiem, nasz bobasek będzie potrzebował racjonalnie odżywiającej się mamy ( jeśli oczywiście decydujemy się na karmienie piersią).

W okresie karmienia piersią każda mamusia powinna zjadać pięć posiłków dziennie, trzy główne- śniadanie, obiad, kolacja, oraz drugie śniadanie i podwieczorek. Organizm matki karmiącej adaptuje się do karmienia naturalnego, zmienia się metabolizm na bardziej oszczędny i efektywny. W praktyce oznacza to, że kobiety otyłe nie potrzebują dodatkowej ilości pożywienia w okresie laktacji. Dla kobiet szczupłych ( z prawidłową lub niską masą ciała ) oznacza to potrzebę wprowadzenia jednego lub dwóch niewielkich posiłków dziennie, które zwiększą podaż kalorii o 500 jednostek.

piramidaŻywieniowcy i dietetycy zalecają matkom karmiącym zrównoważoną dietę opartą o piramidę zdrowego żywienia. Podstawę tej piramidy stanowią węglowodany złożone, które mają niski wskaźnik glikemiczny, dzięki czemu nie niosą ryzyka otyłości u matek i dzieci.Węglowodany powinny pokrywać ok 55% zapotrzebowania energetycznego kobiety karmiącej, a zatem powinno się spożywać ok 500g węglowodanów na dobę.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Zostaw komentarz

17 Comments

 • Odpowiedz Maj 17, 2013

  Gość

  zawsze to dodatkowe witaminki dla maluszka

 • Odpowiedz Maj 17, 2013

  Gość

  diety nie ale zamiast tony słodyczy jadłam dużo owoców …

 • Odpowiedz Maj 12, 2013

  Gość

  ja nic ni stosowałam nie lubię się ograniczać ani dopasowywać ale starałam się wszystko robić z głową

 • Odpowiedz Maj 11, 2013

  Gość

  A diety jakie stosowałyście?

 • Odpowiedz Maj 9, 2013

  Gość

  Ja brałam te LadeeVit. Tanie i dobre.

 • Odpowiedz Maj 5, 2013

  Gość

  oczywiście że mogą brać witaminy pani w aptece doradzi ci które ja brałam te same co podczas ciąż i byłąm zadowolona

 • Odpowiedz Maj 2, 2013

  Gość

  Tak, ale to zależy jakie, na opakowaniu witamin powinno pisać czy mogą je przyjmowac matki karmiące.