Drugi miesiąc ciąży

miesiac_2

Drugi miesiąc ciąży zaczyna się pięć tygodni po ostatniej miesiączce. Jest to moment, w którym kobieta robiąc badanie ginekologiczne lub specjalny test ciążowy może  dowiedzieć się, że rozwija się w niej nowe życie.

Jak rozwija się maluszek?
Praca mózgu jest bardzo intensywna. Zaczyna się tworzyć centralny układ nerwowy oraz widać zaczątki kończyn. Serce dziecka jest już uformowane i bije około 60 – 70 uderzeń na minutę. Zaczynają się formować płuca, rozwinęło się już 8 z 10 kręgów kręgosłupa, a także mózg, rdzeń kręgowy i nerwy dziecka. Mózg zaczyna wysyłać sygnały nerwowe do mięśni. Nerki są już na swoim miejscu i niedługo zaczną swoją pracę. Tworzą się gruczoły tarczycy i nadnerczy, które będą wydzielały hormony niezbędne do wzrostu dziecka w następnych miesiącach. Także żołądek, jelita i wątroba są już na swoim miejscu. Szybko tworzą się mięśnie, kości i skóra nadając maluszkowi coraz bardziej dziecięcy wygląd.

Jak czuje się mama?
Właśnie teraz najczęściej pojawiają się pierwsze ciążowe dolegliwości. Prawdopodobnie jesteś blada, senna i zmęczona. Boli cię głowa, masz drażliwe piersi, pogorszył się też wygląd twojej cery. Jesteś bardzo wrażliwa na wszystkie otaczające cię zapachy.Być może wymiotujesz, i to nie tylko rano. Nie martw się jednak, są to normalne objawy. Wymioty i mdłości dotykają aż 70 procent kobiet w ciąży.

W drugim miesiącu ciąży u kobiety występuje większe zapotrzebowanie na sen, niż dotychczas. Ale to właśnie w ten sposób organizm przygotowuje się do zmian, które będą następowały w bardzo szybkim tempie. Jest to okres tzw. „huśtawek emocjonalnych”. Kobieta z łatwością popada ze skrajności w skrajność, od płaczu, do śmiechu. Już od momentu zapłodnienia rządzą tobą szalejące hormony. Pod koniec drugiego miesiąca powszechnie występuje uczucie zwątpienia w siebie, a czasem nawet ambiwalentne uczucia do dziecka. Możesz czuć się nieszczęśliwa,  nie wierzyć w swoje możliwości.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Zostaw komentarz

21 Comments

  • Odpowiedz Marzec 25, 2014

    Gość

    czesc przyszle mamuski :) widze ze niekturym z was nie jest latwo ja jestem juz mama mam 2 dzieci i teraz jestem juz 13 tyg ciazy ,,,ale ja mam takie kurat szczescie ze w zadnej ani obecnej ciazy objawy typu wymioty czy inne dolegliwosci mnie nie dotycza :P jestem szczesliwa z kolejnego malucha w moim zyciu lecz pomimo 2 krotnego porodu tego najbardziej sie boje nie wiem czemu , :( ale sama mysl mnie przeraza moze dlatego ze to moje kolejne dziecko w odrebie tak krutkiego czasu :(nie wiem co bedzie ale mam nadzieje tylko ze malutkim bedzie wszystko ok zebym po porodzie mogla sie nim cieszyc razem z moja corka i synem .. pozdrawiam