Drugi trymestr ciąży – 5 miesiąc księżycowy 17- 20 tydzień

drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży trwa od końca pierwszego trymestr to znaczy od 13 do 27 tygodnia ciąży.

17 tydzień – 19 tydzień od poczęcia
Ciekawe, czy czułaś już pierwsze ruchy Swojego dziecka. Opisywane są jako bąbelki w brzuchu. Zależy to od budowy Twojego ciała. Brzuch powiększa się i przy okazji Twój apetyt. Na palcach  dziecka powstały poduszeczki dotykowe i linie papilarne. Serduszko pompuje więcej krwi około 30 litrów dziennie. Uderza dwukrotnie szybciej niż Twoje. Można usłyszeć bicie przez słuchawki lekarskie. Szpik kostny rozpoczął produkcje krwinek. Jeśli będziesz miała dziewczynkę to teraz pod wpływem hormonów tworzą się jej jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. Dziecko ma teraz 11-12 centymetrów długości i waży około 100 gramów.

18 tydzień – 20 tydzień od poczęcia
W tym tygodniu w badaniu USG można dowiedzieć się, czy wszystko w porządku z Twoim dzieckiem i jak sprawuje się Jego serduszko. Nadal szybko rozwija się mózg. Dziecko może już poruszać stawami, zaczynają pracować intensywnej gruczoły dokrewne. Już widać, że Jesteś w ciąży. Maluch jest  teraz dwa razy cięższy i prawie dwa razy dłuższy niż pod koniec trzeciego miesiąca
Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 12-14 centymetrów długości i waży około 150 gramów.

19 tydzień – 21 tydzień od poczęcia
Wykształcone są już płuca i oskrzela, ale oddychać jeszcze nie potrafią. Malec trenuje tę umiejętność wpuszczając i wypuszczając wody płodowe. Dobrym ćwiczeniem na przeponę jest czkawka, którą słyszysz jako rytmiczne pulsowanie w brzuchu. Malec jest bardzo widowiskowy, dotyka siebie,  pępowiny czy łożyska. Czasami głęboko śpi, czasami drzemie. Twoje dziecko otrzymuje także ochronną maź płodową zwaną vernix caseosa, którą widać po urodzeniu. Jest to ochrona delikatnej skóry dziecka przed działaniem wodnego środowiska, w którym żyje. Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 13-15 centymetrów długości i waży około 200 gramów.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

3 Comments

 • Odpowiedz Czerwiec 3, 2011

  Joanna

  a nie pomysleliscie ze to jest miedzy tym a tym tygodniem???

 • Odpowiedz Maj 26, 2010

  Magdalena

  Masz racje :) Moze to tylko czyjas pomylka i ktos to jeszcze poprawi. ;)

 • Odpowiedz Marzec 15, 2010

  Gość

  Artykuł źle podaje tygodnie ciąży. Np. 17 tydzień ciąży to 15 (a nie 19!) tydzień od poczęcia. Ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem.