Dziewiąty miesiąc ciąży

miesiac_9

Do porodu zostało już tylko kilka tygodni, dni lub nawet godzin… , bo poród już może odbyć się w każdej chwili. Niebawem ujrzysz swoje wyczekiwane maleństwo.

Jak rozwija się maluszek?
Okres życia wewnątrzłonowego był czasem niezwykle dynamicznego rozwoju, uczenia się, zapamiętywania, a także uzyskania szczególnej więzi z matką. Dziecko osiąga pełna dojrzałość do życia pozamacicznego. Płuca są w pełni przygotowane do oddychania. Maź płodowa zaczyna zanikać. Włosy na głowie staja się grube i dłuższe. Zaznaczają się gruczoły piersiowe. W 40 tygodniu dziecko ma około 52 cm długości i waży około 3200 g.

Dziecko czuje, że zbliża się poród, więc układa się główką do dołu. Zachowuje się spokojniej, ponieważ brakuje mu miejsca. Mierzy ok. 50 cm (czasami nawet ponad 55cm) i waży ok. 3 kg (choć zdarzają się dzieci o wadze dobrze ponad 4 kg). Jest całkowicie ukształtowaną osobą, której płeć jest zdeterminowana nie tylko genetycznie ale także psychicznie.

Jak się czuje mama?
Macica, która osiągnęła już pojemność 5 litrów ma swoje dno 20cm nad pępkiem. Jest to przyczyną stałego ucisku na narządy wewnętrzne – stąd duszności czy zgaga. Szyjka macicy pod wpływem główki dziecka (lub jego pośladków) i hormonów zmienia swój wygląd (skraca się) i konsystencję (rozpulchnia się). Przyczynia się to zwykle do obserwowanego przez kobietę obniżenia się brzucha. To z kolei może być przyczyną obrzęków nóg. Poród to duży wysiłek dla kobiecego organizmu, dlatego te ostatnie chwile ciąży staraj się poświęcić raczej na odpoczynek i relaks. W dziewiątym miesiącu ciąży poznasz cały wachlarz kobiecych emocji. Możesz teraz doświadczać zmian nastrojów podobnych do tych z początku ciąży. Twoja psychika reaguje bowiem odpowiednio do rangi wydarzenia, jakie wkrótce nastąpi – urodzisz dziecko, rozpoczniesz nowy rozdział życia.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

3 Comments

 • Odpowiedz Maj 25, 2012

  Gość

  Wyskoczył mi hemoroidek, czy podczas porodu nie bedzie bardziej bolało – chodzi o dodatkowy ból okolic odbytu. Można rodzić naturalnie przy heoroidach ?? Boje sie, a termin tuż tuz, bo jestem w 37 tyg.

 • Odpowiedz Październik 6, 2011

  Gość

  Mam termin już za 2 tyg, Czasem tez mam wrażenie,że za chwile umrę ;-)
  Ale już się nie mogę doczekać :D Jeszcze troszeczkę :-)

 • Odpowiedz Wrzesień 12, 2010

  Gość

  Urodziłam chłopczyka. Informacje mi się przydały :):):)[quote] btw i love you baby[/quote]