ECHO serca płodu

woda

W ciągu ostatnich lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie diagnostyki prenatalnej.

Dzięki niej możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju płodu oraz podjęcie odpowiedniego leczenia tuż po porodzie.

Czym jest ECHO serca płodu?
Do jednych z kluczowych badań w okresie ciąży należy ECHO serca dziecka. Poza standardowym badaniem ultrasonograficznym, stanowi ono ważny element oceny położniczej. W trakcie tego badania specjalista – kardiolog prenatalny – stara się jak najdokładniej ocenić stan serca płodu, wykluczając podejrzenie wady lub stawiając wstępną diagnozę.

W przypadku wykrycia patologii możliwe jest zaplanowanie optymalnej drogi, czasu i miejsca porodu noworodka. Przyszła mama do momentu rozwiązania ciąży pozostaje pod stałą opieką kardiologa prenatalnego. Jest również przez niego kierowana do specjalistycznego ośrodka, w którym dziecko przychodzi na świat. Dzieci bez wcześnie wykrytej wady serca zwykle później i w gorszym stanie ogólnym trafiają do odpowiedniego ośrodka. W takim wypadku możliwości ich wyleczenia są mniejsze, a liczba powikłań znacznie wzrasta.

Ważne gdzie i na jakim sprzęcie
– Badanie ECHO serca wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz najwyższej klasy sprzętu ultrasonograficznego, z oprogramowaniem do badań prenatalnych i kardiologicznych. Umożliwia on nie tylko ocenę jakościową (anatomiczną), ale również ilościową (badania dopplerowskie przepływów krwi). Wykonanie tego badania w dobrym ośrodku pozwala na wykrycie większości wad serca u płodu i jest kilka razy bardziej skuteczne niż przeprowadzane przez lekarza położnika – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Niemiec, Dyrektor Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover. – W diagnozowaniu naszych pacjentek stosujemy aparat umożliwiający obrazowanie trójwymiarowe 3D i 4D w czasie rzeczywistym. Dzięki tym badaniom możliwa jest nie tylko obserwacja ruchów płodu i pracy serca, ale również uzyskanie przekrojów anatomicznych niedostępnych w badaniu tradycyjnym czy uwidocznienie pewnych cech płodu, mogących świadczyć o różnych chorobach, m.in. genetycznych – dodaje profesor Niemiec.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

2 komentarzy

 • Odpowiedz Luty 22, 2011

  Gość

  I guess that to receive the credit loans from banks you must have a good motivation. However, one time I have received a financial loan, just because I wanted to buy a building.

 • Odpowiedz Listopad 20, 2010

  Gość

  Witam, jestem w siódmym miesiącu ciązy, w 22 tygodniu na badaniu echa serca płodu, wykryto u mojego synka cięzką wadę serca HLHS-niedorozwój lewj komory serca. Jestem przerażona ale wiem, że muszę rodzić w specjalistycznym ośrodku, gdzie pomogą mojemu synkowi. Zbieram pieniążki na operację dla niego. Jeżeli będziecie chcieli dowiedzieć się więcej na temat wady zapraszam na strone http://www.sercemichalka.pl
  Dodam, że nie chorowałam, w naszej rodzinie nie było wad serca a mimo to moje dziecko bedzie miało tą ciężką wadę serca.