Grypa w ciąży

grypa w ciąży

Grypa  w trakcie ciąży nie jest zwykłym przeziębieniem lub grypą jak każde inne lub poprzednio przebyte schorzenie. Grypa rzadko jest  powodem uszkodzenia płodu, stanowi jednak duże zagrożenie dla kobiety.

Przygotowując się do ciąży, warto pomyśleć nie tylko o przyjmowaniu odpowiednich witamin, preparatów i robieniu badań, lecz także o szczepionce przeciwko grypie.

Jak przebiega grypa w ciąży?
Grypa u kobiet w ciąży nie różni się zasadniczo od przebiegu grypy u innych osób. Wysoka gorączka (do 39 stopni Celsjusza), bóle mięśni, głowy, gardła, uczucie rozbicia, katar i kaszel – to typowe objawy grypy. Jednak niektóre z nich niosą także inne ryzyko, np. wysoka gorączka uwrażliwia mięsień macicy na substancje, które mogą wywoływać skurcze. Są one zazwyczaj niegroźne, jednak mogą doprowadzić do poronienia we wczesnej ciąży lub przedwczesnej czynności skurczowej w ciąży zaawansowanej. U kobiet w ciąży należy być wyczulonym na wszelkie dodatkowe objawy lub nasilenie się już obecnych objawów, co może świadczyć o rozwijających się powikłaniach.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy