Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża jest stanem, podczas którego ciało kobiety ulega istotnym przemianom. Niestety oprócz radości z powodu kształtowania się nowego życia, przyszłej mamie towarzyszą liczne dolegliwości. Podczas 9 miesięcy ciąży, organizm kobiety obciążony rozwijającym się płodem staje się bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia i niedogodności.Podpowiemy ci , jak dbać o siebie w ciąży?

Opuchlizna i obrzęki

Podczas ciąży, objętość płynów w organizmie kobiety znacznie się zwiększa. Powoduje to opuchliznę stóp i rąk, co jest bardzo uciążliwe szczególnie latem.

Bóle krzyża

Bóle kręgosłupa w okolicy krzyżowej, towarzyszą wielu przyszłym mamom i nasilają się w trzecim trymestrze ciąży. Przyczyną są zmiany hormonalne w ciąży, powodujące rozluźnienie stawów i więzadeł miednicy, oraz stawów krzyżowo-biodrowych w okolicy kręgosłupa. Dodatkowo powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości.

Żylaki

Zmniejszenie elastyczności żył pod wpływem hormonów, a także utrudniony odpływ krwi z żył miednicy powoduje powstawanie żylaków. Ta przypadłość częściej dotyczy kobiet, których członkowie rodziny mieli problem z żylakami.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy