Jak obliczyć termin porodu?

jak-obliczyc-termin-porodu

Przybliżony termin porodu możemy obliczyć samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że w  wyliczonym terminie rodzi się zaledwie kilka procent dzieci.

Przyjmuje się, że ciąża trwa ok. 280 dni (40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych), począwszy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przy cyklu 28-dniowym do daty ostatniej miesiączki trzeba dodać siedem dni, po czym odjąć trzy miesiące.

Przy cyklach krótszych lub dłuższych odpowiednio odejmuje się lub dodaje więcej dni. Przy cyklu 26-dniowym do daty porodu obliczonej według podanego wcześniej schematu odejmujemy jeszcze 2 dni, a przy cyklu 33-dniowym – dodajemy 5 dni. Niestety takie  matematyczne działania zawodzą zwykle przy cyklach nieregularnych.

Dzieci najczęściej rodzą się tydzień bądź dwa przed lub po wyznaczonym terminie. Wyznaczoną  datę można ustalić  podczas kolejnych badań USG, określających m.in. rozmiary płodu. Maluchy, które rodzą się przed 37. tygodniem ciąży to wcześniaki.

Jeśli rodzisz pierwszy raz, to zgodnie z terminologią położniczą jesteś pierwiastką. Pierwsza ciąża może trwać dłużej. Ciąża może trwać dłużej także u matek w starszym wieku. Podobno więcej dzieci rodzi się wtedy, gdy księżyc jest w nowiu, i w nocy, a nie w dzień.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

7 komentarzy

 • Odpowiedz Wrzesień 29, 2013

  Gość

  witam mam pewien problem a mianowicie chodzi o termin porodu . ostatnia miesiaczke mialam 20 wrzesnia 2013 roku . ??????

 • Odpowiedz Styczeń 16, 2013

  Gość

  Witam mam pewien problem a mianowicie chodzi o termin porodu. ostatnią miesiączkę miałam 29 października 2012r. natomiast na USG 7.01.2013r. wyszło, że jestem w 5tc. a z miesiączki wychodzi około 10tc. teraz nie wiem na kiedy mogę spodziewać się porodu, może ktoś pomoże? Pozdrawiam

 • Odpowiedz Lipiec 21, 2011

  Gość

  miesiaczke mialam 28 stycznia!Poród bede miala w pa zdzierniku czy w listopadzie?

 • Odpowiedz Maj 18, 2011

  emilaaaaaaaaa

  ostatnia miesiaczke mialam 18 wrzesnia a ktorego bede mialaporod prosze napiszcie mi

 • Odpowiedz Kwiecień 17, 2011

  Gość

  poród będziesz miała 8 grudnia,,,pozdrawiam

 • Odpowiedz Kwiecień 10, 2011

  Gość

  ostatnia miesiaczke mialam od 1 do 4 marca kolejna miesiaczke powinnam dostac 2kwietna i nie dostalam zrobilam dwa testy i wyszly pozytywnie prosze mi powiedziec przewidywalny termin porodu z gory dziekuje :)

 • Odpowiedz Lipiec 10, 2010

  Gość

  Ja mam termin na 15.07 i wlasnie na badaniu wczoraj, polozna mi mowila, zebym przypadkiem TERAZ NIE rodzila :) bo maja pelen oddzial zabombany rodzacymi, zero wolnych pokojow…..co ciekawe dzisiaj jest now ksiezyca hehehe…zbieg okolicznosci???????:))))….. dodam ze nie mieszkam w Pol. a w kraju, w kt. nie ma „bejbi bumu”