Jak stymulować rozwój dziecka?

Nie można przyspieszyć rozwoju dziecka i nie należy próbować tego robić. Nasze dziecko staje się sprawniejsze ruchowo wraz z rozwojem mózgu.

Zadaniem rodziców jest wspieranie tego rozwoju, zachęcanie dziecka do różnorodnych zabaw. Można do tego wykorzystać różnego rodzaju zabawki nie tylko te kupione w sklepie, ale również takie, które można zrobić w domu. W Akademii Rozwoju i Twórczej Zabawy EDUKADO, podczas zajęć ogólnorozwojowych bawimy się z dziećmi wspierając ich rozwój jednocześnie pokazujemy rodzicom jakie zabawy można proponować dzieciom na tym etapie rozwoju. 

Do ćwiczenia nóżek można wykorzystywać zabawki o różnorodnej fakturze. Można stworzyć tor przeszkód układając na podłodze szeleszczące torebki. Można do kawałków tektury przykleić taśmę dwustronną. Dziecko na pewno będzie zaskoczone, kiedy po wejściu na kartonik jego stópki zaczną się przyklejać. Do zabawy możemy wykorzystać też specjalnie kupioną wycieraczkę czy matę rehabilitacyjną. Dzięki kolcom pobudza ona zmysł dotyku i wpływała na ćwiczenie stópek.

Świetną zabawą jest wspólne słuchanie muzyki i tańczenie. Początkowo może to być bujanie się razem z dzieckiem w rytm melodii. Z czasem może to zamienić się we wspólny taniec. Bujanie pobudza układ przedsionkowy, który wpływa na rozwój zmysłu równowagi tak ważnego na tym etapie rozwoju. Dodatkowo dzieci uczą się balansować ciałem, kontrolować je.

Możemy bawić się w zbieraczy – układamy pod nóżkami dziecka ciekawą dla niego zabawkę i zachęcamy, aby przykucnęło po nią i podniosło. Dzięki temu ćwiczą mięśnie nóżek i doskonalą ich sprawność. Początkowo nasze maluchy mogą przykucać dość niepewnie, tracąc często równowagę.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy