Jak wygląda zapłodnienie?

Skąd się biorą dzieci chyba wie każdy, a jeśli nie, to zapraszamy do przeczytania tekstu i obejrzenia filmu:-)

Spośród wszystkich plemników tylko jeden ten najlepszy i najsilniejszy ma szanse połączyć się w komórką jajowa. Dochodzi do tego w bańce jajowodu. Do zapłodnienia dochodzi średnio między 10-18 dniem cyklu. (przy cyklach 28-29 dniowych). Zapłodnienie może mieć miejsce tylko w ciągu kilku godzin po owulacji. Warunkiem poczęcia jest również płodny śluz szyjkowy.

Podczas zapłodnienia dochodzi do zlania się jąder komórki żeńskiej  i komórki męskiej plemnika.  Powstaje zygota, która następnie podlega podziałom dzieląc się na kolejne komórki zawierające już materiał genetyczny stanowiący mieszankę genów rodziców Każda z tych komórek (komórka jajowa i plemnik) posiada po 23 chromosomy w ten sposób komórka powstała z połączenia tych 2 komórek posiada cały garnitur chromosomalny 46 chromosomów.

Dzięki akrosomowi (znajdującemu się na główce plemnika) dochodzi do tzw. reakcji akrosomalnej. Najpierw dzięki enzymom rozklejana jest substancja sklejająca kosmki wieńca promienistego (jedna z warstw komórki jajowej), następnie rozpuszczana jest osłona przejrzysta i dzięki ruchom witki plemnik wchodzi do wnętrza komórki jajowej.  Jednocześnie osłona przejrzysta staje się nieprzepuszczalna dla kolejnych plemników. Następnie dochodzi do zlania się jąder i rozpoczynają się podziały komórki jeszcze w jajowodzie.

W chwili zapłodnienia wiadomo już, jakie dziecko będzie miało oczy, kolor włosów, skóry, już wtedy wiadomo czy to chłopiec czy dziewczynka.

W momencie zapłodnienia w kodzie genetycznym wpisane są już takie informacje jak: kolor oczu, skóry, określenie płci, budowa ciała, grupa krwi, skłonności do pewnych chorób.

Oto obiecany film: Jak powstaje człowiek?


Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Zostaw komentarz

14 Comments

 • Odpowiedz Październik 26, 2012

  Gość

  tak bedzie sie i u mnie niedlugo dziac poprzez metode in vitro..bardzo sie ciesze,ze w koncu po latach staran mam nadzieje na swoje dziecko….:):):):):):):):):):):)

 • Odpowiedz Kwiecień 28, 2012

  Gość

  Mam 11 lat i jestem w 3 miesiącu ciąży to będą trojaczki to się stało na dyskodece wypiłam zadużo alkocholu i narkotyki wżiełam ale i tak chcę urodic dziecko;D

 • Odpowiedz Wrzesień 17, 2011

  Gość

  ładny filmik

 • Odpowiedz Maj 13, 2011

  Ewelina123

  Piękne filmik