Jak zajść w ciążę?

jak-zajsc-w-ciaze

Zadajesz sobie wtedy pytanie, dlaczego innym się udaje, a akurat Tobie nie? Została udowodniona teza przez psychologów, iż im bardziej pragniemy  zajść w ciąże,  tym trudniej jest nam to osiągnąć.

Statystycznie, co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do ciąży. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 25-procentowa. Tylko niektórym udaje się od razu, inni – muszą czekać 7, 8, 9 miesięcy, czasem dłużej.

Jedną z najbardziej popularnych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów zajścia w ciążę jest naturalne planowanie rodziny, mające na uwadze szczególnie oznaczenie dni płodnych. Jest to szczególnie istotne  zwłaszcza przy cyklach niezbyt regularnych, kiedy opóźnia się termin owulacji i związany z nią termin tworzenia się ciałka żółtego.

W trakcie cyklu komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia zaledwie przez jedną dobę. Krwawienie – zaczyna ono cykl miesięczny – związane jest ze złuszczaniem się nabłonka w macicy. Jest to jednocześnie najbardziej widoczny objaw występujący w czasie cyklu. Pozostałe procesy toczą się niezauważalnie i sterują nimi hormony – substancje chemiczne wytwarzane przez organizm.

Do zapłodnienia dochodzi w czasie owulacji. Do poczęcia może dojść tylko w ciągu tych 24 godzin. Jednak  ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy znacznie dłużej ok.  3-5 dni.  Dlatego też e 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) mówimy o czasie płodnym. W związku z tym bardzo ważne jest zaobserwowanie jej przez kobietę.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

7 komentarzy

 • Odpowiedz Luty 22, 2014

  Gość

  poczytajcie sobie o akupunkturze przy leczeniu niepłodności w „chcemy być rodzicami”. ja kupiłam w empiku, nie wiem czy w zwykłych kioskach też jest

 • Odpowiedz Maj 23, 2013

  Gość

  Stosowałam npr, miałam do tego cyclotest, dodatkowo żel ułatwiający zapłodnienie u udało mi się zajść już w 2 cyklu, z czego bardzo się cieszę :)

 • Odpowiedz Październik 29, 2012

  Gość

  ja uważam, że najlepiej obliczyć kiedy wypadają dni płodne i w tym czasie intensywniej współżyć. Mi ostatnio lekarz powiedział że starając się o dziecko zeby nie przesadzać z częstotliwością stosunków, bo mąż może nie nadazyć z produkcją zdrowych- pełnosprawnych plemników. taki seks dzień w dzień powoduje narastające napięcie u obojga. najlepiej postawić na spontaniczność, rozluźnić się , postawić na romantyczność. POWODZENIA;)

 • Odpowiedz Październik 12, 2011

  Gość

  a ja korzystałam z mikroskopu owulacyjnego – Afrodyta. Zaszłam w 2 miesiącu starań. Po ciąży chyba zdecyduję się na npr, a on będzie mi pomagał

 • Odpowiedz Lipiec 29, 2011

  Gość

  Może powinniście wybrać się do lekarza, by zrobił wszystkie potrzebne badania? i Tobie i Jemu. Np. sprawdzenie drożności jajników. Mi się akurat udało przez monitoring cyklu, tyle że nie u lekarza, a w domu, bo kupiłam taki komputerek Cyclotest i zaszłam w 4 cyklu :) wczesniaj miałam problemy żeby okreslić dni płodne u siebie.

 • Odpowiedz Maj 31, 2011

  witam

  z mezam staram sie od 8 miesiecy i nic a bardzo pragniemy maluszka co mamy robic

 • Odpowiedz Marzec 29, 2011

  Gość

  Witam!
  Ja z moim Mężem robimy to prawie codziennie i nic z tego nie wychodzi a tak bardzo chcielibysmy miec juz taka mala pocieche… A staramy sie juz od prawie dwóch lat może to dlatego ze nie trafiamy na dni plodne albo zbyt bardzo pragniemy takiego malego skarbu…Już naprawde nie wiemy co mamy robic. Prosze o rade.Pozdrawiam.