Kiedy nie wolno szczepić dziecka?

dziecko_szczepienie

Szczepienie to jedyny skuteczny sposób ochrony dziecka przed groźnymi chorobami. Są jednak takie sytuacje, gdy maluch nie zostanie poddany szczepieniu. Co znajduje się na liście przeciwwskazań?

1.    Dziecko nie może być szczepione, gdy choruje. To właśnie dlatego przed każdym podaniem szczepionki maluch jest dokładnie badany przez pediatrę. I o ile delikatny katarek nie dyskwalifikuje małego pacjenta, o tyle gorączka, choroba zakaźna czy osłabienie malucha w związku z przebytą niedawno infekcją, jednoznacznie każą wstrzymać się ze szczepieniem.

2.    Lekarz nie zezwoli na szczepienie, gdy istnieją wyraźne i jednoznaczne przeciwwskazania neurologiczne.

3.    Pod specjalnym nadzorem są maluchy, które miały niską masę urodzeniową. I chociaż nie ma tutaj mowy o rezygnacji z podawania szczepionki, to jedno jest pewne – trzeba być bardzo ostrożnym.

To lekarz decyduje, czy maluch zostanie poddany szczepieniu czy też nie. Warto zdać się na opinię pediatry i jeśli lekarz zadecyduje o ich przełożeniu – warto go posłuchać.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy