Magnez w ciąży – czy i dlaczego warto go brać?

aspiryna

Magnez, pierwiastek zwany „królem życia” bierze udział w połowie z 600 procesów biochemicznych, które przebiegają w naszym organizmie.

Aktywnie uczestniczy w budowie kory mózgowej podczas rozwoju płodu, dlatego nie powinno go zabraknąć szczególnie w diecie  kobiety w ciąży. Magnez w ciąży przetwarza białko, cukry i tłuszcze, reguluje ciepłotę ciała, zmniejsza skurcze mięśni, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i chroni nasz organizm przed zatruciami, m.in. zmniejsza toksyczność ołowiu i pomaga pozbyć się go z organizmu.

Jednak – jak wyjaśnia doc. Ewa Gulczyńska z łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) – szczególny wzrost zapotrzebowania na magnez następuje u kobiet w ciąży, kiedy powstają nowe tkanki łożyska i płodu.

„Niedobory tego pierwiastka sprzyjają przedwczesnym porodom lub rodzeniu się dzieci o zbyt małej masie ciała. Wyższe stężenie magnezu we krwi pępowinowej ma wpływ na poprawę wyników leczenia w przypadku porodu przedwczesnego lub komplikacji porodowych. Pojawiają się także doniesienia, że niedobory magnezu stwierdzane u kobiety ciężarnej i noworodka mogą mieć znaczenie także w późniejszym życiu i korelować z występowaniem Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej” – informuje doc. Gulczyńska.

Tadeusz Wojtaszek z prezydium Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza (PTM) wyjaśnia, że dziennie potrzeba nam przeciętnie około 300 mg magnezu, ale u kobiet w ciąży zapotrzebowanie zwiększa się o co najmniej 50 proc. – do 450 mg.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

7 Comments

 • Odpowiedz Marzec 25, 2015

  Anka

  Ja w ciąży stosowałam tactimag skurcz. Polecił mi lekarz prowadzacy przekonując, że nie tylko magnez jest wazny ale i potas, żeby wyrównać poziom elektrolitów

 • Odpowiedz Marzec 25, 2015

  Anka

  Ja w ciąży brałam tactimag skurcz, polecił mi lekarz prowadzący przekonując, że nie tylko magnez jest ważny, ale i potas dla równowagi elektrolitów.

 • Odpowiedz Październik 11, 2013

  Gość

  Ja stosuję Chelato Magnez Medica, jest to magnez dobrze przyswajalny firmy, która jako nie liczna kłądzie dużo na jakość i cenę. Kupię w aptece internetowej doz.pl tam jest najtaniej i odbieram we własnej aptece aby nie płącić za ksozty przesyłki. Polecam gdyż pewny i sprawdzony dla mam

 • Odpowiedz Czerwiec 30, 2013

  Gość

  Moja koleżanka tak miała ale czasem tak bywa tez musisz poobserwować swój organizm jak się zachowuje

 • Odpowiedz Czerwiec 14, 2013

  Gość

  a czy miałyście kiedyś tak ze trzeba było zmienić suplement?

 • Odpowiedz Czerwiec 14, 2013

  Gość

  bardzo dobry suplement sama go tez stosuje, zalecenie od lekarza

 • Odpowiedz Maj 4, 2013

  Gość

  i własnie dlatego ja biorę suplementy diety (witaminy) ladee vit tam jest dokładny skład i nie muszę sie martwić czy mam go za mało czy nie a potwierdzają to moje wyniki i jestem spokojniejsza