Opryszczka zagraża dziecku

Opryszczka ciężarnej kobiety może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu jej dziecka -mówili specjaliści podczas warszawskiej konferencji prasowej poświęconej leczeniu opryszczki u kobiet w ciąży.

Opryszczka (Herpes simplex) jest jedną z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych, często przebiega przewlekle i z nawrotami – mówił prof. Sławomir Majewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Infekcja przenosi się drogą kropelkową, przez dotyk lub kontakt seksualny. Objawia się występowaniem na skórze lub błonach śluzowych małych bolesnych pęcherzyków. Ich pojawienie się jest poprzedzone uczuciem pieczenia i swędzenia. W opryszczce typu I zmiany występują najczęściej w obrębie jamy ustnej, na wargach, na spojówkach i rogówce, a w opryszczce typu II w błonie śluzowej narządów płciowych.

Opryszczka, zwana też popularnie „zimnem”, „febrą” czy „skwarką” nie jest tylko problemem kosmetycznym. Jeśli dziecko zostanie zakażone w łonie matki lub podczas porodu, może to mieć poważne następstwa – wirus atakuje wątrobę, płuca i układ nerwowy, błony śluzowe oczu. Szacuje się, że co roku choruje w Polsce około 130 dzieci. Co czwarta kobieta jest zakażona w czasie ciąży, a około 2 procent zakaża się właśnie podczas ciąży – mówiła dr hab. Teresa Jackowska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Podczas ciąży może się uaktywnić utajony wirus opryszczki. Gdy wirus przedostanie się do krwi dziecka, może to mieć poważne następstwa – nawet doprowadzić do zgonu. Zakażenia wewnątrzmaciczne w pierwszych miesiącach ciąży grożą poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem (na przykład małogłowie, wodogłowie, małoocze). W ostatnich trzech miesiącach zakażenie może prowadzić do przedwczesnego porodu. Najczęściej do zakażenia dochodzi jednak podczas porodu (85 procent przypadków).

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy