Piąty miesiąc ciąży

miesiac_5

W piątym miesiącu ciąży następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u mamy.

Jak rozwija się dzidziuś?
Dziecko osiąga w tym miesiącu 30 cm wzrostu i 40 dkg wagi. Głowa maluszka stanowi 1/3 wielkości całego ciała. Rosną mu włosy, brwi i rzęsy oraz paznokcie. Tony bicia jego serca można wysłuchać już uchem, bez słuchawki lekarskiej. Dziecko czasem śpi głęboko, drzemie, czasem czuwa spokojne lub też jest bardzo ruchliwe, np. przeciąga się, obraca, kopie, ma czkawkę. Jego ruchliwość zależy od odziedziczonego temperamentu oraz trybu życia matki, np. zwykle rozpoczyna harce, gdy matka odpoczywa, a ogranicza ruchy, gdy matka jest aktywna. Dzidziuś jest sprawniejszy, potrafi łączyć dłonie i ssać kciuka. Jest bardzo ciekawy, dotyka siebie, ścian macicy, pępowiny czy łożyska.

W 17. tygodniu życia płodowego gruczoły łojowe znajdujące się w skórze dziecka wytwarzają żółtawobiałą, tłustą substancję, zwaną mazią płodową, która chroni naskórek przed nadmiernym nasiąkaniem płynem owodniowym. Ta ochronna „maseczka” pokrywa skórę malca przez resztę życia w łonie mamy, aż do porodu, a czasami dziecko się z nią rodzi, zwłaszcza gdy jest wcześniakiem.

Pęcherz moczowy zaczyna się kształtować, nerki rozpoczynają produkcję moczu i dziecko może zrobić siusiu. Powstaje też otwór odbytowy. Dziecko potrafi już reagować na zmianę temperatury otoczenia. Reaguje również na dźwięki. Na początku na silne, ale potem usłyszy nawet szept.  W tym okresie można uspokajać dziecko przemawiając do niego czule, posyłając mu serdeczne myśli, słuchając muzyki lub śpiewając coś miłego, czytając to, co wprawia matkę w dobry nastrój.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy