Trzeci trymestr ciąży – 7 miesiąc księżycowy 25-28 tydzień

drugi trymestr ciaży

Pod koniec szóstego miesiąca księżycowego Twoje dziecko mierzy 21 centymetrów zwinięte   w kłębek, a  wyprostowane do 35 centymetrów i waży od 550 do 600 gramów.  Zobacz jak rośnie!

25 tydzień- 23 tydzień od poczęcia
Jest w pełni ukształtowany, bardziej kształtny i nie leniuchuje – szykuje się na spotkanie z Tobą. Ćwiczy oddychanie płynem owodniowym poprzez otwarte już nozdrza. Natomiast płuca, nadal ma nierozwinięte- zaczęły wytwarzać substancję, która pomoże malcowi rozszerzyć płuca po urodzeniu i pomóc w pierwszym krzyku. Skóra Twojego dziecka, zaczyna obrastać w tłuszczyk, staje się  bardziej różowa i pozbawiona  meszku, ale nadal widać naczynia krwionośne. Dziecko zwinięte teraz w kłębek ma 22 centymetrów długości i waży około 700 gramów.

26 tydzień – 24 tydzień od poczęcia
Aktualnie, intensywnie rozwija się mózg i jego układ nerwowy, który potrafi  już regulować temperaturę ciała i kontrolować oddychanie. Płuca zaczęły wytwarzać surfaktant – substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu. Reaguje na dźwięki, słyszy Ciebie i to dzieje się wokół niego. Twoja macica to nie takie ciche miejsce, jakby się wydawało. Słychać bicie serca, trawienie, burczenie i inne funkcje życiowe. Jest otoczony hałasem od dłuższego czasu. Jeśli wyczekujesz chłopca to teraz Jego jądra schodzą do moszny. Dziecko ma  teraz zwinięte w kłębek 23 centymetrów długości i waży około 900 gramów.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy