Trzeci trymestr ciąży – 8 miesiąc księżycowy 29-32 tydzień

trzeci trymestr ciąży

Pod koniec siódmego miesiąca Twoje dziecko miało długości około 36 centymetrów  z wyprostowanymi nóżkami i ważyło około 1100 g. Zobacz jak rośnie!

29 tydzień- 27 tydzień od poczęciu
Jego szpik kostny jest całkowicie odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek. Sam już potrafi regulować temperaturę ciała i wypija nawet do pół litra  płynu owodniowym codziennie – ćwiczy picie Twojego mleka. Gromadzi tłuszcz pod skórą, zwiększa swoją długość i masę ciała. System nerwowy jest już rozwinięty i odzew na bodźce następuje w ułamku sekundy. Narządy  malca są dobrze rozwinięte i może on otworzyć oczy i skręcić głowę w kierunku źródła światła. Łyka płyn owodniowy i ćwiczy picie Twojego mleka. Dziecko waży 1250g i mierzy 26cm (z wyprostowanymi nóżkami – 37cm).

30 tydzień- 28 tydzień od poczęcia
Dostał od Ciebie przeciwciała, które pozwolą mu bronić się przed bakteriami i wirusami w pierwszych miesiącach po opuszczeniu brzucha. Własne przeciwciała będzie musiał wytworzyć dopiero, gdy przyjdzie na świat. Nadal gromadzi tłuszcz pod skórą, który chroni go przed utratą ciepła  i reguluje mu temperaturę ciała. Jest mniej energiczny przez brak miejsca, mniej się porusza, ale Jego ruchy są silnie i gwałtowne. Uważaj, możesz zobaczyć wypukłości na  swoim brzuchu w miejscu, w którym wbija od wewnątrz nóżkę lub rączkę. Przyjmuje charakterystyczną pozycję embrionalną jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki.

Część dzieci w tym tygodniu ustawia się głową w dół i pozostaje w tej pozycji, aż do dnia porodu, ale niektóre maluchy odkładają to na później. Nie martw się, jeśli pod koniec ósmego miesiąca będzie brykało z głową w górze. Dziecko waży 1300g i zwinięte w kulkę mierzy 27cm (z wyprostowanymi nóżkami – 38cm).

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

7 Comments

 • Odpowiedz Wrzesień 22, 2013

  Gość

  Jesteśmy w 29tc :)
  Maja okropnie kopie dzień i noc !
  Termin mamy na 13grudnia ( piątek ) może uda się być najszczęśliwszym dniem :)
  Czekamy z niecierpliwością na naszą kruszynkę!

 • Odpowiedz Wrzesień 26, 2011

  Gość

  witam.jestem w 32tygodniu ciazy,moja mala Nikolka okropnie szaleje kopie w dul macicy ze az sie plakac chce bo to boli niesamowicie.ale coż trudno musze wytrzymac hehe w koncu najwazniejsze ze zyje i pewnie ja te kopania bawia.co tam niech se kopie.

 • Odpowiedz Lipiec 16, 2011

  Gość

  witam jestem w 31 tygodniu i mały filipek strasznie kopie mnie po zebrach masakra juz niemoge sie doczekac kiedy wyjdzie nas swiat i zobacze jak wygląda pozdrawiam i zycze wszystkim mamą szczesliwego rozwiązania :);)

 • Odpowiedz Maj 24, 2011

  sabina11206

  witam jestem w 31 miesiacu czuje sie dobrze apetyt mam sredni dzidzi sie bardzo rusza ale to znak ze zyje hehe wszystko jest ok za nie długo bede sie przygotowywac :)mamcie trzymajcie sie bedzie dobrze

 • Odpowiedz Marzec 8, 2011

  Gość

  jestem w 34 tygodniu i już nie mogę się doczekać kiedy nasza Juleczka przyjdzie na swiat

 • Odpowiedz Sierpień 4, 2010

  Gość

  Czesc Wszystkim! Jestesmy teran w 32 tygodniu ciazy a Helenka wciaz z gluwka do gory wiec dzis bede prubowala ja naklonic zeby zrobila koziolka! Dam znac jak poszlo!

 • Odpowiedz Lipiec 18, 2010

  Gość

  Czekakmy bardzo na nasza malutka Helenke jestem w 30 tygodniu ciazy i bardzo lubie strinki na ktorych moge przeczytac co sie dzieje a dzidziusiem w danej chwili,ktore narzady sie rozwijaja a ktore juz sa gotowe do preacy. JOanna SOltysiak- Hodges