Wczesna ciąża – jakie są objawy?

wczesna-ciaza

Wczesna ciąża, czyli pierwsze tygodnie – wówczas pojawia się wiele charakterystycznych objawów sugerujących, że w twoim ciele rozwija się nowy człowiek.

Jakie są objawy wczesnej ciąży? Wiele kobiet uskarża się, że w kilka dni po ustaniu miesiączkowania odczuwa wzmożoną senność, apatię, obniżenie sprawności intelektualnej oraz szybkie męczenie się. Często pojawia się wzmożona pobudliwość nerwową, bóle głowy, nagłe omdlenia lub zaburzenia ostrości wzroku.

Wczesna ciąża może być trudna do rozpoznania nawet dla doświadczonego ginekologa. Większość lekarzy podejrzewa istnienie ciąży na podstawie przeprowadzonych wywiadów lekarskich. Badanie ginekologiczne dopiero po upływie 6 tygodni od daty ostatniej miesiączki ujawnia oznaki charakterystyczne dla ciąży, w postaci niebieskawo-sinego zabarwienia błony śluzowej pochwy i sromu oraz zmian w wielkości, kształcie i twardości macicy, czemu towarzyszy powiększanie się i bolesność sutków.

Zatrzymanie miesiączki

Zatrzymanie miesiączki jest pierwszym objawem jaki wywołuje wczesna ciąża u zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiety. Warto jednak pamiętać, iż takie czynniki, jak: napięcie psychiczne, różne stany emocjonalne, niektóre choroby (niedokrwistość, ostre choroby zakaźne, cukrzyca, gruźlica), zmiana klimatu, zmiana wykonywanej pracy mogą być przyczyną zatrzymania się miesiączki.

W niektórych przypadkach w początkowym okresie ciąży ilość produkowanego przez ciałko żółte progesteronu jest zbyt mała, aby spowodować całkowite zatrzymanie miesiączki. Wówczas w normalnym terminie miesiączki wystąpi krwawienie, z tym że będzie ono bardziej skąpe. Krwawienie takie będzie trwało krócej i w odróżnieniu od krwawienia miesiączkowego nie będzie poprzedzone bólem brzucha.To częściowe zatrzymanie miesiączki jest niekiedy dodatkowym czynnikiem utrudniającym stwierdzenie ciąży. Trudniej jest w takiej sytuacjach także ustalić datę zapłodnienia oraz obliczyć termin porodu.

Czasami zdarza się też, że po upływie terminu kolejnego cyklu ponownie pojawia się krwawienie. Takie kolejne krwawienie może być jeszcze skromniejsze niż wcześniejsze. W sporadycznych przypadkach kobieta „miesiączkuje” przez okres całej ciąży. I choć zjawisko to nie jest w pełni poznane, to jednak wiadomo, że pozostaje ono bez wpływu na prawidłowy rozwój płodu.

Warto jednak zaznaczyć, iż wszystkie krwawienia pojawiające się na początku ciąży wymagają natychmiastowej wizyty u ginekologa. Czasami zdarza się, że kobiety w okresie planowanej miesiączki odczuwają objawy jej zbliżania się, ale krwawienie nie następuje. Objawy te są bardzo różne np.: bolesność sutków, pobolewania w dole brzucha, wzmożone uczucie napięcia psychicznego itp. Zwykle utrzymują się one przez dzień lub dwa po terminie oczekiwanej miesiączki, a następnie samoistnie znikają.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

5 Comments

 • Odpowiedz Czerwiec 5, 2014

  Gość

  witam mialam miesiaczke dostac 1 czerwca i cisza staramy sie z mezem o dzidziusia.tydzien temu z rana mialam nudnosci polki co strasznie bolą mnie piersi mam uczucie ich ciezkosci,swędza i pojawily sie widoczne zylki,sutki tez sa bardzo wrażliwe i okropnie kluje mnie w brzuchu tak jak by mialo mi go rozerwac jutro planuje zrobic test:D:D:D

 • Odpowiedz Sierpień 30, 2011

  Gość

  hm no ja jestem w 7 tyg,piersi zaczeły robić się nabrzmiałe pare dni po przewidywanej miesiaczce, a skurcze brzucha miałam praktycznie od 4 tygodnia ciazy, radze poczekac i zrobic test :)

 • Odpowiedz Sierpień 7, 2011

  Gość

  CZEŚC MAM PYTANIE JESETEM 3 DNI PRZED @ PIERSI MAM NABRZMIAŁE I SKURCZE BRZUCHA JAK BYM MNIALA ZARAZ DOSTAĆ@ ALE GO NIEMA . STARAM SIE Z CHLOPAKIEM CO DZIDZIE

 • Odpowiedz Czerwiec 29, 2011

  Gość

  Mam pytanie moja narzeczona wlasnie zaszla w ciaze ;)
  Czy wyjazd na wyprawe offroadowa niebedzie mial zadnych przeciwskazan?
  Z gory dziekuje ;)
  Greg1903@interia.pl

 • Odpowiedz Maj 15, 2011

  beti

  miewam zgage wieczorem mam bol piersi i często sikam moze to bydz objaw ciazy.