Zagrożenia ciąży

Gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży naszej radości nie ma końca. Kiedy jednak minie euforia zaczynamy mieć obawy i wątpliwości. Z możemy robić a czego nie powinniśmy? Czy nasz tryb życia jest dobry? Czy może lepiej jest go zmienić?

Nie bez powodu mówi się, że dziecko wywraca nasze życie  do góry nogami. Już od pierwszych dni swojego życia w łonie matki zmusza nas do zmiany naszych, często długoletnich przyzwyczajeń.
Płód narażony jest na szereg niebezpieczeństw. Przed wieloma z nich nie możemy  go jednak uchronić. Zależy to tylko od naszej woli i uporu.

Alkohol
Alkohol to największy wróg ciąży. Często nie zdajemy sobie sprawy, że kiedy pijemy alkohol, razem z nami pije też nasze dziecko. Alkohol bardzo łatwo i szybko przenika przez łożysko i dostaje się do krwiobiegu. Po drodze uszkadza najważniejsze narządy dziecka takie jak mózg, serce czy wątrobę. Dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży są obarczone tzw. „zespołem alkoholowym płodu”.  To znaczy, że oprócz wielu defektów fizycznych ( zniekształcenie twarzy) dzieci maja problemy z nauką, zachowaniem czy nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi.

Palenie papierosów
Kiedy sięgasz po papierosa musisz mieć świadomość, że dostarczasz w ten sposób swojemu dziecku wielu niebezpiecznych związków i toksyn. Najniebezpieczniejszym ze wszystkich jest tlenek węgla. Wpływa on na masę dziecka, wzrost,  a także prawidłowy rozwój. Może jest Ci trudno w to uwierzyć, ale przy każdym twoim zaciągnięciu dymem twoje dziecko się krztusi i kaszle. Pamiętaj, że dużo zależy również od środowiska, w którym się obracasz. Jeśli przeważają tam osoby palące, może warto na czas ciąży ograniczyć spotkania z nimi. Twoje dziecko na pewno będzie ci za to bardzo wdzięczne.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

3 komentarzy

 • Odpowiedz Czerwiec 12, 2012

  Gość

  Proponuję zapoznać się najpierw z terminologią wykorzystywanych w tym artykule pojęć, toksoplazmoza to choroba wywoływna przez wirusa, który występuje w surowym mięsie (czyli tatar i tp. odpada gdy jesteśmy w ciązy) oraz w kocim kale! Koty nie „prądkują” tym wirusm, także zarazimy sie nim od kota tylko wtedy jeżeli lubimy pogrzebać sobie w jego odchodach, cóż rózne sa gusta. Jesli osoba piszaca ten artykuł miała na mysli taka „zabawę” w kocich gównach, zwracam chonor…

 • Odpowiedz Marzec 13, 2011

  Gość

  Szkoda tylko, że w ostatnim punkcie nie wspomniano, że toksoplazmozą łatwiej niż od kota zarazić się przez kontakt lub spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa czy poprzez kontakt z zakażoną ziemią (np. podczas prac w ogrodzie). Niewychodzące, zadbane koty karmione sprawdzoną karmą nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy. Niestety nawet wśród lekarzy, nie mówiąc już o laikach, często pokutują takie średniowieczne przesądy, a cierpią niewinne stworzenia, które demonizuje się, przypisując im rolę zabójców niemowląt. Po rzetelną poradę lepiej udać się do lekarza weterynarii, a nie od razu usypiać czy oddawać kota. Nie mówiąc już o tym, że kota można na obecność toksoplazmozy przebadać.

 • Odpowiedz Styczeń 22, 2011

  Gość

  Drogie przyszłe Mamy! Nazywam się Irmina W. ( nr pesel 891105044**). Jestem studentką III roku pedagogiki (nr albumu 67555). Chciałabym podzielić się z Paniami sprawdzoną i pewną wiedzą oraz moją refleksją na temat FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego). Na wystąpienie bardzo negatywnych objawów tego Zespołu narażone są dzieci, które w okresie ciąży były narażone na alkohol. Ma to bardzo negatywny wpływ na ich rozwój oraz przynosi wiele skutków, które towarzyszyć będą dziecku przez całe jego życie.
  Skutkami tego Zespołu są m.in skutki społeczne takie jak:
  – agresja
  – nieodpowiednie zachowania w miejscach publicznych
  – niepowodzenia szkolne, zawodowe
  – „wszystko nieuporządkowane”
  – szybkie realizowanie celów
  – nadpobudliwość
  – brak motywacji zewnętrznej
  – problem z troską o innych
  – szybkie wpadanie w gniew
  – ryzykowne zachowania seksualne
  – brak „hamulców” i granic
  – brak wytrwałości
  – reagowania na działanie grupy (wykonanie czegoś pod presją grupy)
  – niezamierzone zagrożenie dla otoczenia
  – lekkomyślność
  – trudności w nawiązywaniu kontaktów
  – zaniedbanie rodziny i kontaktów w rodzinie.
  Zespół ten również wpływa negatywnie na wygląd dziecka, przynosi problemy rozwojowe oraz uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Negatywne skutki FAS to także:
  – szeroko rozstawione oczy
  – brak „rynienki” pod nosowej
  – obniżony obwód głowy
  – inny układ ust
  – wady serca
  – wady układu moczowego i innych układów
  – niska masa urodzeniowa
  – obniżona odporność
  – nadmierna reaktywność ( dzieci nie śpią tyle ile powinny, każdy hałas ich budzi)
  – brak mechanizmu samoregulacji
  To tylko kilka z wymienionych skutków jakie może przynieść ten Zespół. Nawet sporadyczne spożycie alkoholu w ważnym okresie rozwoju może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka (m.in podczas podziału komórek, czyli w pierwszej fazie rozwoju ciąży oraz podczas przeformowania układu nerwowego).
  Problem ten wywołał u mnie pewną refleksję. Uważam, że aby jak najlepiej chronić prawidłowy rozwój poczętego maluszka przyszła mama od razu po stosunku z partnerem bez zabezpieczeń, gdzie ryzyko zajścia w ciąże jest bardzo prawdopodobne już wtedy powinna nie spożywać alkoholu i wszelkich rzeczy, które mogą go zawierać, nawet nie mając jeszcze potwierdzenia czy rzeczywiście doszło do zapłodnienia. Zazwyczaj mamy dowiadują się, że są w ciąży dopiero w drugim bądź trzecim miesiącu, natomiast niesamowity rozwój dziecka i jego układów rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach i trymestrach ciąży.
  Dlatego Drogie przyszłe mamy, już po stosunku z partnerem unikajcie alkoholu, zdrowo się odżywiajcie, spędzajcie dużo czasu na świeżym powietrzu, a Wasze dzieciątko będzie zdrowe i szczęśliwe, a to jest najważniejsze.
  Życzę wszystkim przyszłym mamą mnóstwa sił, zdrowia oraz pociechy i radości z Maleństwa!