Zatrucie ciążowe – przyczyny i objawy

ciaza

Zatrucie ciążowe,  czyli gestoza występuje u 5 – 10% ciężarnych, najczęściej w drugiej połowie ciąży. Przyczyny schorzenia nie są dokładnie znane. Wiadomo tylko, że objawy pojawiają się na skutek niewydolności nerek.

Objawy zatrucia ciążowego to: obrzęki rąk i twarzy, nagły przyrost masy ciała, wysokie ciśnienie tętnicze i obecność białka w moczu. Stan ten może szybko postępować, przechodząc w fazę ostrą z zaburzeniami widzenia, bólami głowy i brzucha, dezorientacją i zaburzeniami czynności nerek, wątroby oraz układu krzepnięcia krwi. Nie leczone zatrucie ciążowe może przejść w poważną rzucawkę, charakteryzującą się drgawkami i śpiączką, co stanowi poważne zagrożenie dla życia matki i nienarodzonego dziecka.

Im szybciej gestoza zostanie wykryta, tym łatwiej ją leczyć. Dlatego tak ważne są comiesięczne wizyty u lekarza, przeprowadzanie badań laboratoryjnych, ważenie się i mierzenie ciśnienia.

Ciężarna u której podejrzewa się zatrucie ciążowe jest kierowana do szpitala, gdzie przeprowadza się dokładne badania. Zaleca się bezwzględne leżenie (najlepiej na lewym boku) i nadzór matki oraz płodu. Po podaniu leków stan chorej poprawia się zazwyczaj po kilku dniach i najczęściej wraca ona do domu. Jeśli ciśnienie nadal jest wysokie a stan ciężarnej nie poprawia się, musi ona pozostać w szpitalu. Gdy ciąża jest zaawansowana, najczęściej zaleca się jej zakończenie. U 97% kobiet z zatruciem ciążowym ciśnienie krwi wraca.

Zatrucie ciążowe czyli gestoza występuje u 5 – 10% ciężarnych, najczęściej w drugiej połowie ciąży.

Polecamy też artykuł: Zagrożona ciąża to nie wyrok

 

 

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy