Ciąża mnoga

Ciąża mnoga jest wtedy, kiedy w macicy rozwijają się dwa zarodki lub więcej. Nie jest to zjawisko dziedziczne, wprawdzie w niektórych rodzinach występuje częściej.

Pewne jest wystąpienie ciąży mnogiej u kobiety, która poddała się leczeniu hormonalnemu lub kiedy stosunkowo niedawno przestała brać hormonalne środki antykoncepcyjne oraz u kobiety, która rodziła już kilka razy.

Rozróżniamy ciąże wielopłodowe u kobiet:

 • bliźniacze jednojajowe na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej przez jeden plemnik. Ale w ciągu 10 dni, komórka podzieli się na dwie. Bliźniaki  będą posiadać wspólne łożysko, przeważnie osobne worki owodniowe i dwie pępowiny. Wówczas urodzą się bliźnięta tej samej płci i będą miały prawie identyczny kod genetyczny.
 • bliźniacze dwujajowe w następstwie zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki, na skutek czego w macicy rozwijają się dwa zarodki. Nazwane są dwojakami i mają oddzielne łożyska, worki owodniowe i pępowiny. Kształtujące się wówczas dwa płody, mogą być tej samej  płci lub różnej. Narodzone noworodki, podobne będą  jedynie w takim stopniu, jak rodzeństwo pochodzące z tej samej rodziny, ale z dwóch oddzielnych ciąż.

Tak samo dzieje się z ciążami trojaczków, czworaczków i pięcioraczków. Wszystko zależy od podziału komórki na trzy, cztery…  ciąża wielopłodowa jednojajowa lub kilka komórek jajowych i kilka plemników – ciąża wielopłodowa kilkujajowa.

Istnieje w medycynie tzw. reguła Hellina, która określa średnie prawdopodobieństwo wystąpienia różnych odmian ciąż bliźniaczych, a przedstawia się ona w przybliżeniu następująco:

 • bliźnięta = 1:85 ( raz na 85 porodów)
 • trojaczki = 1:7255 ( raz na 7.255 porodów)
 • czworaczki = 1:614125 ( raz na 614.125 porodów)
 • pięcioraczki = 1:52200625 ( raz na 52.200,625 porodów)

Jeżeli jesteś kobietą 35-letnią lub starszą masz większą szansę na ciążę dwujajową i jeśli zaszłaś w ciążę na skutek sztucznego zapłodnienia In Vitro.

Ciekawostka – Ogólnopolskie spotkania

Pierwszy Festiwal Bliźniąt odbył się w czerwcu 1992 r. na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Spotkania te stały się od tej pory szczecińską tradycją, a 28 lutego 1998 r. powołano do życia Szczeciński Klub Bliźniąt.

Oto urocze bliźnięta:-)

Dwojaczki

Trojaczki

Czworaczki

 

 

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

2 komentarzy

 • Odpowiedz Lipiec 9, 2010

  Jola

  zdjecia bliźniaków, trojaczek czy czworaczków sa prześliczne :) ale jest to nielada wyzwanie dla rodziców i bez pomocy innych naprawdę bardzo cieżko czasami bywa

 • Odpowiedz Kwiecień 19, 2010

  Gość

  Mam na imię Magda mam 22 lata mam córeczkę ma trzy latka i teraz jestem w ciąży i spodziewamy się z mężem bliźniąt bardzo się boje co będzie gdy maleństwa będą już na świecie nie wiem czy dam sobie radę…