1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Ciąża tydzień po tygodniu
  6. »
  7. Ciąża tydzień po tygodniu – szósty tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu – szósty tydzień ciąży

ciąża tydzień po tygodniu

Szósty tydzień to czas, w którym zamyka się cewa nerwowa, a mózg dziecka znacznie się rozwija i powiększa. Po bokach główki powstają pęcherzyki, które później przekształcą się w oczy oraz przewody, z których wykształci się ucho wewnętrzne. W tym okresie formują się również zawiązki układów pokarmowego i oddechowego, zaczątki naczyń krwionośnych i nerek, rozwija się pierwotne jelito, z którego powstanie układ pokarmowy z trzustką i wątrobą. W szóstym tygodniu powstają też pączki, które tworzyć będą w przyszłości rączki i nóżki maleństwa, a także gardło i fragment układu oddechowego. Serce dziecka bije już od 21 dnia od zapłodnienia i w szóstym tygodniu można już zobaczyć jak pulsuje podczas badania USG.

W tym okresie dziecko, określane już jako płód, ma zaledwie 5-6 mm długości i wygląda jak kijanka (ma dużą głowę i mały tułów oraz ogonek, który zaniknie później pod obrastającymi go tkankami). Od szóstego tygodnia zaczyna się bardzo intensywny wzrost i rozwój płodu. Nigdy później, także w czasie całego życia małego człowieka, nie powtórzy się tak znaczny przyrost równocześnie masy jak i długości ciała. Od tego momentu mierzy się też wielkość tzw. ciemieniowo – siedzeniową (CR) płodu, czyli jego długość od czubka głowy do pupy.

Przyszła mama

W ciele matki rozwija się łożysko, które około dwunastego tygodnia przejmie funkcje hormonów. W tym okresie pojawiają się także nieprzyjemne objawy ciąży – kobieta może czuć się osłabiona i zmęczona, odczuwać bolesność piersi, często biegać do toalety i skarżyć się na tzw. poranne nudności, które występować mogą przez cały dzień. Żeby je złagodzić, można wypić zaraz po wstaniu z łóżka pół szklanki przegotowanej letniej wody z odrobiną soku z cytryny – to powinno pomóc złagodzić dolegliwości. Jeśli nudności nadal występują – staraj się jeść mało, ale często i unikać pikantnych i bardzo aromatycznych potraw.

Drugi miesiąc to jeden z najważniejszych okresów ciąży, ponieważ to właśnie teraz kształtują się niemal wszystkie najważniejsze narządy dziecka. Dlatego szczególnie w tym okresie kobieta powinna dbać o siebie i unikać wszystkiego, co może mieć niekorzystny wpływ na rozwój maleństwa. Dobrze, jeśli masz już za sobą wszystkie podstawowe badania, krwi, takie jak m.in. morfologia, grupa i czynnik Rh, odczyn WR, obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, cytomegalii i różyczce, moczu (badanie ogólne), cytologię i badanie bakteriologiczne.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments