1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Pielęgnacja
  6. »
  7. Jak rozpoznać AZS u noworodka?

Jak rozpoznać AZS u noworodka?

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która spotyka coraz więcej dzieci w wieku niemowlęcym. Mimo że nie potrafimy jeszcze całkowicie zapobiec temu schorzeniu, istnieją środki, które łagodzą jego przebieg. Sprawdź, czy twoje dziecko może mieć AZS, oraz przekonaj się, co zrobić, by stało się ono mniej uciążliwe.

Jeżeli zauważyłaś niepokojące zmiany na skórze pociechy, to prawdopodobnie pierwsze oznaki problemów związanych z atopowością. Zanim jednak zaczniesz naprawdę się martwić, przyjrzyj się skórze dziecka dokładnie. Atopowe zapalenie skóry objawy ma typowe dla wielu uczuleń skórnych, zanim jednak udasz się z dzieckiem do lekarza, możesz w stosować środki łagodzące podrażnienia, np. Emolium. Twoją uwagę powinny zwrócić: łuszczący się, odrywający płatami naskórek, przebarwienia czy zaognione, krwawiące ranki, które z trudnością się goją. Lekarz z kolei zbada, czy to krótkotrwałe niedyspozycje małego organizmu, czy AZS.

Jakie czynniki mogą nasilać AZS?

Niestety, nie zawsze mamy świadomość, że wykonując codziennie pozornie zwykłe czynności, możemy narazić nasze dziecko na tę bolesną w skutkach dolegliwość. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na skład kosmetyków, którymi nacieramy skórę niemowlęcia, a także przyjrzyjmy się składnikom zawartym w detergentach oraz środkach czyszczących używanych przez nas w domu. Często okazuje się, że najlepszy specyfik zawiera w sobie mnóstwo szkodliwych substancji, o istnieniu których nie zdajemy sobie sprawy, póki nie zaczną oddziaływać na zdrowie bobasa i pozostałych członków rodziny. Równie niebezpiecznie dla noworodków cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest przebywanie w rzadko sprzątanych pomieszczeniach, gdzie unoszące się drobiny kurzu osiadają na ich odsłoniętych częściach ciała. Niekorzystne będzie także pozostawianie pociechy w towarzystwie czworonożnych przyjaciół. Nawet jeśli maleństwo nie jest uczulone na ich sierść, to i tak dotkliwie odczuje kontakt ze zwierzęciem, ponieważ wywołuje ona dodatkowe podrażnienie skłonnego do atopowości naskórka. Wreszcie, troszcząc się o zdrowie niemowlęcia, miej na uwadze stopień twardości wody, z której na co dzień korzystasz. Do zaostrzenia stanów zapalnych może dojść nie tylko podczas kąpieli w wodzie o tych właściwościach, lecz także wtedy, gdy pierzemy w niej ubranka należące do maleństwa. W zestawieniu z silnymi detergentami nie będzie to połączenie, które pozostanie obojętne dla atopowej skóry, dlatego już dziś zaopatrz się w filtry i preparaty zmiękczające wodę.

Czy z AZS się „wyrasta”?

To jedno z najczęstszych pytań, które powraca podczas rozmów mam niemowląt cierpiących na to schorzenie. Szacuje się, że nawet około 50 proc. dzieci nie będzie miało problemów wynikających ze skłonności do AZS. Jednocześnie mówi się także o tym, że nieliczne przypadki doświadczą w wieku dorosłym nawrotu choroby, z którą będą się zmagać do końca życia. Niezależnie jednak od predyspozycji organizmu naszych pociech warto stosować się do wspomnianych wcześniej zaleceń oraz regularnie troszczyć się o łagodzenie objawów atopowości skóry przy pomocy profesjonalnych kosmetyków, które znajdziemy w ofercie niemal każdej firmy produkującej dziecięce akcesoria.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments