Jak stymulować rozwój dziecka?

A jakie zabawki wybrać dla roczniaka?
Dzieciaki w tym wieku będą czerpały niesamowitą radość z poruszania się, dlatego wszelkie zabawki, które będą wspierały ich aktywność są pożądane. Mogą to być „pchacze” – zabawki na kółkach, większych gabarytów, które dziecko może przed sobą pchać i jednocześnie są pomocne przy nauce chodzenia. Odradza się korzystanie z chodzików, ponieważ nie dają dziecku możliwości pełnej kontroli własnego ciała, ograniczają zdobywanie umiejętności balansowania ciałem i rozwijania zmysłu równowagi.

Warto zainwestować w różnego rodzaju piłki (dmuchane, z materiału, gumowe, większe, mniejsze itp.), które dziecko będzie mogło turlać, rzucać czy kłaść się na nich, a również kopać. Polecane są również zabawki do ciągnięcia, dzięki którym dzieciaki uczą się wykonywania dwóch czynności jednocześnie: ciągnięcia i obserwowania, co się dzieje z ciągniętą zabawką. Taka zabawa oprócz stymulowania rozwoju ruchowego wpływa na rozwój umysłowy dziecka ćwicząc m.in. podzielność uwagi.

Zabawki mają być dla dziecka pomocą przy odkrywaniu świata i uczeniu się nowych umiejętności. Pamiętajmy jednak, że obecność rodzica i jego aktywne uczestniczenie w zabawach, poświęcanie dziecku uwagi jest najcenniejszym wsparciem w rozwoju. 

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy