Obniżone libido u kobiet  nie jest problemem rzadkim. Według najnowszych badań aż połowa polskich kobiet doświadcza oziębłości seksualnej.

Brak ochoty na seks dotyka pań w różnym wieku. I chociaż metryka, status społeczno- ekonomiczny, stan cywilny nie mają tutaj żadnego znaczenia, to jednak badania nie pozostawiają złudzeń- spadek libido częściej dotyka kobiet zamężnych niż panien, a najbardziej newralgiczne momenty w życiu Polek to ciąża, czas okołoporodowy oraz okres menopauzy.

Dlaczego libido spada?

Skąd się bierze utrata zainteresowania seksem? Tak naprawdę trudno o jednoznaczną diagnozę. Spadek libido jest bowiem problemem złożonym i może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej jest powodowany rewolucją hormonalną, jaka zachodzi w organizmie kobiety np. podczas ciąży (a zwłaszcza pierwszego trymestru), w okresie menopauzy czy w czasie terapii hormonalnej. Brak ochoty na seks może być także skutkiem przemęczenia, zestresowania, może mieć także związek z infekcjami (np. bakteryjnymi zakażeniami pochwy), bólem odczuwanym w czasie stosunku, niedoświadczaniem orgazmu czy chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą czy chorobami tarczycy).

Jak zwiększyć libido?

Czy można wpłynąć na zwiększenie swojego popędu seksualnego? Można. Okazuje się bowiem, że libido kształtują rozmaite czynniki, np. nasz styl życia, preferowana dieta, aktywność fizyczna, stosowane używki czy relacje z partnerem. Co to oznacza w praktyce? Że kobiety nie wykazujące zainteresowania seksem mogą, często dzięki drobnym zmianom, zwiększyć swój popęd. Jak? Przede wszystkim warto postawić na relaks. Odpowiednia dawka snu i wypoczynku to skuteczne antidotum na problemy z bliskością z partnerem. Nie bez znaczenia jest także to, co jemy. Dieta bogata w ryby, jaja, ostrygi i warzywa pozwala szybko pokonać problem. Jeśli dodatkowo postawimy na aktywność fizyczną (która poprawia ukrwienie narządów płciowych i powoduje, że zwiększa sie zainteresowanie seksem) i naturalne afrodyzjaki (owoce morza, czekoladę, ostrygi, lubczyk), wtedy nasze szanse na powodzenie wzrosną.

I jest ochota na seks

Obniżone libido zawsze wywołuje frustrację. Problem jest duży i ma swoje poważne konsekwencje. Zmniejszone zainteresowanie seksem to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów i rozpadów związków. Warto więc zrobić wszystko, aby zadbać o relację z partnerem. Co zrobić, aby seks znów zaczął cieszyć? Dobrym sposobem, rekomendowanym przez najlepszych seksuologów i setki zadowolonych kobiet są specjalne żele intymne (np. żel intymny Libidizer ze sklepu świat doznań). Libidizer uwrażliwia miejsca intymne na dotyk, wspiera stymulację, wzmacnia odczuwanie przyjemności, ma właściwości nawilżające, pobudza i rozgrzewa miejsca newralgiczne, pozwala odczuwać maksymalną przyjemność z seksu.

Polecamy też artykuł Rola estrogenów w kobiecym organizmie