1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Rozwój
  6. »
  7. Masaż niemowlęcia

Masaż niemowlęcia

Wiele młodych mam nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dotyk, którym każdego dnia obdarowują swoją pociechę, spełnia tak wiele tak ważnych funkcji. Jakich? Już wyjaśniamy!

Masaż codzienny

Masowanie niemowlęcia nie wymaga od rodziców ukończenia specjalistycznych kursów czy posiadania odpowiedniego sprzętu. Jak się bowiem okazuje, masaż niejedno ma imię. Specjaliści przekonują, że każdy dotyk, jakim obdarzamy naszą pociechę, jest właśnie masażem. Głaszcząc, tuląc, całując maluszka, masujemy go i, poniekąd mimochodem, osiągamy to, co daje nam profesjonalne masowanie – budujemy bliskość, kształtujemy relacje, poprawiamy koordynację ruchową, wspieramy rozwój psychomotoryczny bobasa.

Świadome masowanie

O tym, że masaż wpływa pozytywnie na malucha, wiemy nie od dziś. Dlatego warto masować pociechę i mimochodem, przy codziennej pielęgnacji, i całkiem świadomie. Waszą wspólną przygodę z masażem rozpocznijcie od kilkuminutowych sesji. Połóż dziecko na pleckach, dbając o to, aby maluch miał z Tobą bezustanny kontakt wzrokowy. Podczas głaskania mów do dziecka przyjemnym, miłym głosem. Zadbaj także, aby Twoje ręce były ciepłe, a kącik do masażu odpowiednio przygotowany. Ruchy, jakie wykonujesz, powinny być subtelne i płynne. Troska o te wszystkie szczegóły na pewno się opłaci.  Maluszek będzie w pełni zadowolony. A to nowe dla siebie doświadczenie zinterpretuje całkowicie pozytywnie.

ABC bezpiecznego masowania

Podstawową funkcją masażu wykonywanego przez rodzica jest zapewnienie maluszkowi przyjemności oraz pogłębianie więzi  między rodzicem a pociechą. Dlatego decydując się na masaż, nigdy nie wykonuj gwałtownych lub nerwowych ruchów i nie uciskaj karku i kręgosłupa dziecka palcami! To dla niego bardzo niebezpieczne!
Przed wykonaniem pierwszego masażu możesz skonsultować się z pediatrą opiekującym się Twoim dzieckiem i zapytać go o opinię, sugestie czy ewentualne przeciwwskazania. Najbardziej istotne jest bowiem to, aby masaż był przyjemnością i nie stanowił żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Co daje masaż

Lista korzyści, jakie daje masaż, jest bardzo długa. Poprawa odporności, usprawnienie pracy mięśni, ułatwienie zasypiania, zmniejszenie napięcia mięśniowego, relaksacja, poprawa pracy układu trawiennego oraz krążenia – oto zaledwie część dobroci płynących do naszej wymasowanej pociechy. A więc, drogie mamy, masowanie czas zacząć!

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments