Skurcze przed porodem

Pamiętaj!
Skurcze przepowiadające nigdy nie  występują jeden po drugim, ich natężenie nie zwiększa się wraz z czasem ich trwania( wprost przeciwnie – im dłużej trwają, tym są łagodniejsze)i możesz złagodzić stopień odczuwanych dolegliwości przez możesz zmianę pozycji ciała.

Skurcze porodowe
Trudno o jedną definicję skurczy porodowych. Dlaczego? Ponieważ każda przyszła mama odczuwa je inaczej. Zazwyczaj rozpoczynają się od bólu w podbrzuszu. Ból rozchodzi się w stronę bioder i pasa. Są jednak i takie przyszłe mamy, u których skurcze porodowe rozpoczynają się od krzyża, a ból rozchodzi się kolejno w stronę kości ogonowej i podbrzusza.   Skąd jednak wiedzieć, czy dolegliwości, które właśnie odczuwasz, to początek porodu? Jeśli skurcze są regularne, trwają od 30 do 70 sekund, wraz z upływem czasu pojawiają się coraz częściej i są coraz bardziej intensywne, a  zmiana pozycji ciała nie powoduje zmniejszenia intensywności ich odczuwania  – najprawdopodobniej rozpoczął się poród. 

Skurcze parte
Skurcze parte pomagają dziecku przyjść na świat. Innymi słowy – to mechanizm, który pozwala maluszkowi  „przebrnąć” przez kanał rodny mamy.  Skurcze parte pojawiają się podczas tzw. drugiej fazy porodu, gdy jest już pełne rozwarcie szyjki macicy. Zdarza się jednak i tak, że skurcze parte pojawiają się pod koniec pierwszej fazy, gdy nie ma jeszcze pełnego rozwarcia. Wówczas przyszła mama odczuwa uczucie parcia tylko przy skurczu. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy główka dziecka nie ustaliła się jeszcze w kanale rodnym mamy  –  skurcz wpycha główkę do kanału , główka uciska na nerwy okołoodbytnicze i okołopęcherzowe  mamy, powodując uczucie parcia. Jednak gdy skurcz mija, główka maluszka cofa się , a parcie ustaje.

Gdy główka dziecka właściwie wsunie się do kanału rodnego, wówczas to właśnie skurcze parte pomagają dziecku przejść przez kanał rodny, przesuwając go do przodu. Rodząca odczuwa „rozpieranie”, które nie ustępuje nawet wtedy, gdy przemija skurcz. Ile to trwa? U kobiet, które rodzą po raz kolejny, już nawet po 5-10 minutach może pojawić się dziecko. U rodzących po raz pierwszy – etap ten trwa do godziny.

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama, zapraszam też na pozostałe moje strony: www.babymama.pl oraz www.blog.babymama.pl

Skomentuj jako pierwszy