Wysypka, podrażnienie czy zaczerwienienie, to najczęstsze objawy alergii skórnej u dziecka. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Alergie skórne u dziecka: wysypka

Wysypka często towarzyszy alergiom pokarmowym i astmie, ale może występować także samodzielnie. U niemowląt najczęściej obejmuje główkę, twarz, ręce i tułów. Skóra staje się podrażniona, swędząca i może być szorstka w dotyku na skutek licznych krostek. Jeśli dodatkowo obserwuje się przesuszone plamy i łuszczenie, może to być objaw atopowego zapalenia skóry.

akcesoria dla mam

Wysypkę może powodować wiele czynników, w tym wspomniane już alergie pokarmowe, a także szorstkie tkaniny podrażniające skórę, środki piorące i detergenty, kosmetyki do higieny. Wysypka może być też wynikiem kontaktu skóry z alergenem, np. po dotknięciu go przez dziecko. Wówczas pojawia się silny świąd, zaczerwienienie, wyprysk, łuszczenie się skóry, dając tzw. kontaktowe zapalenie. Najpopularniejszymi alergenami kontaktowymi są: nikiel, trujący bluszcz, niektóre leki stosowane miejscowo na skórę, chemikalia i barwniki, kosmetyki.

Alergie skórne u dziecka: pokrzywka

Czerwone plamy na skórze albo swędzące guzki, utrzymujące się od kilku minut do kilku godzin, mogą być objawem pokrzywki. Najczęściej wywołują ją pokarmy, takie jak jaja, mleko, truskawki, orzechy, soja, a także niektóre antybiotyki, ukąszenia i użądlenia, sierść i ślina zwierząt, infekcje wirusowe.

Jak leczyć alergie skórne u dziecka?

Kilka prostych czynności może pomóc w złagodzeniu objawów alergii skórnej u dziecka i nie dopuścić do ich wystąpienia w przyszłości. Najważniejsze z nich, to:

  • regularne osuszanie śliny – jest ona częstym powodem podrażniania delikatnej skóry buzi i rączek,
  • stosowanie łagodnych mydeł i środków myjących bez dodatków zapachowych,
  • skrócenie czasu trwania kąpieli do maksymalnie 5 minut i używanie ciepłej (nie gorącej) wody,
  • nawilżanie skóry dziecka po kąpieli specjalnymi, łagodnymi preparatami,
  • ubieranie dziecka w przewiewne, najlepiej bawełniane ubranka, pod którymi skóra będzie mogła oddychać,
  • usunięcie z otoczenia dziecka wszystkich przedmiotów, które mogą wywoływać alergię kontaktową,
  • wyeliminowanie z diety produktów będących najczęstszymi alergenami.

Niektóre objawy alergii skórnej u dziecka mogą zniknąć w ciągu kilku godzin, ale jeśli utrzymują się kilka dni, są dodatkowo podrażniane lub rozdrapywane przez malucha albo występują pierwsze objawy zakażenia skóry, należy skonsultować się ze specjalistą.

akcesoria dla mam