Operacje plastyczne w dzisiejszych czasach są bardzo na topie, a szczególnie w momencie, kiedy chcemy poprawić swoją urodę z różnych przyczyn. Do jednej z takich przyczyn może należeć ciąża. Jak już wiadomo każda kobieta chce wyglądać atrakcyjnie i nieskazitelnie nawet po okresie ciąży, która często niesie za sobą m.in. nieestetyczne blizny, rozstępy oraz nadmiar tłuszczu np.: na brzuchu. Należy jednak pamiętać, że można zapobiegać już w trakcie ciąży stosując odpowiednią pielęgnację ciała oraz dietę. Kiedy jednak odpowiednia dieta oraz pielęgnacja nie przyniosła oczekiwanych skutków wtedy można sięgnąć po pomoc do medycyny estetycznej. Poniżej przedstawiamy kilka zabiegów, które zdecydowanie mogą się przydać, kiedy medycyna estetyczna okaże się niezbędna.

Chirurgia plastyczna Dr Szczyt – www.drszczyt.pl

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) – jest to zabieg polegający na wykorzystaniu zogniskowanej fali dźwiękowej o wysokiej częstotliwości. Częstotliwość i moc tej fali powodują podgrzanie tkanek. Energia cieplna omija naskórek i dociera na ściśle określoną głębokość w przedziale od 1,5 do 4,5 mm na twarzy, a nawet do 13 mm w przypadku ciała. Bardzo dużym plusem tego zabiegu jest to, iż zabieg HIFU nie wymaga rekonwalescencji, a pierwsze efekty będą widoczne bezpośrednio po zabiegu. Natomiast uzyskanie pełnego efektu wymaga przebudowy tkanek w okresie od 1 do 3 miesięcy, a kolejny zabieg można wykonać dopiero po 12 miesiącach. Zabieg HIFU polecany jest m.in. w celu:

  • liftingu oraz odmłodzenia skóry,
  • redukcji tkanki tłuszczowej,
  • poprawy napięcia zwiotczałej skóry.

Lipoliza iniekcyjna – zabieg, który trwa zazwyczaj od 30-50 minut polegający na wstrzyknięciu cienką igłą w otłuszczone miejsca mieszaniny dwóch substancji takich jak: sól żółciowa: deoksycholat oraz wyciąg z soi: fosfatydylocholina. Celem takiego zabiegu jest pozbycie się m.in. tłuszczu na ramionach, kolanach, na wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie ud, zaokrąglonego brzucha oraz fałd pod pośladkami. Po lipolizie iniekcyjnej w miejscach ukłucia mogą wystąpić zaczerwienienia, opuchlizna lub siniaki. Nie należy się tym jednak przejmować, takie skutki uboczne ustąpią po 2 tygodniach od zabiegu.

Lifting piersi – lifting piesi wykonuje się wtedy, kiedy biust stracił swoją jędrność, opadł lub zwiotczał, co za tym idzie jego celem jest podniesienie biustu, ujędrnienie oraz wymodelowanie oczekiwanego kształtu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym oraz trwa od 1,5 do 2,5 godzin. Często podczas zabiegu liftingu piersi wykorzystuje się także implanty, kiedy pacjentka chce wypełnić swoje piersi lub przy okazji je powiększyć.

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) – jest to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym oraz polega na usunięciu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z podbrzusza oraz wzmocnieniu napięcia mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej. Najczęściej modeluje się mięśnie proste brzucha, które podkreślają talię. Zabieg trwa od 3 do 5 godzin. Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać ból, opuchliznę w okolicach rany oraz zaburzenia czucia.

Operacja plastyczna miejsc intymnych – Jest to najbardziej delikatna sfera, w którą chcą ingerować kobiety tuż po porodzie, ponieważ poród bardzo często niesie za sobą zniekształcenie dróg rodnych. Jednym kobietom powoduje to dyskomfort, a drugie wprawia w niezadowolenie ze względu na niekorzystny wygląd. Niektórym kobietom to nie przeszkadza, ale inne czują się źle ze zmianą wyglądu swoich części intymnych. Podczas narodzin dziecka krocze często pęka albo jest nacinane. Bywa poszarpane i wtedy trudniej się goi. Po porodzie pochwa staje się też luźna i pacjentki chcą przywrócić jej stan sprzed ciąży.

Do takiego zabiegu należy np.: waginoplastyka, która ma na celu poprawę wyglądu pochwy poprzez jej zwężenie. Taki zabieg przywraca jakoś życia seksualnego oraz wygląd estetyczny pochwy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym

Usuwanie rozstępów – rozstępy najczęściej występują na brzuchu, w górnej części ud, na piersiach i biodrach. Wyglądają nieestetycznie, są wrzecionowatymi pasmami w kolorze białym lub czerwonym. Powstają na skórze jako skutek zmian hormonalnych lub zbyt gwałtownego rozciągnięcia skóry. Chirurgiczne usunięcie rozstępów odbywa się w znieczuleniu ogólnym poprzez wycięcie płatów skóry.
Usuwanie blizn – blizna jest zmianą skórną będąca najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku tkanką łączną włóknistą. Blizny mogą mieć charakter przerostowy (bliznowiec), gdy ilość tkanki łącznej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej urazem, albo zanikowy.

Powyższe zabiegi są tylko naszymi propozycjami. Najlepszym rozwiązaniem będzie osobista konsultacja z lekarzem chirurgiem, który indywidualnie określi jaki zabieg będzie najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji pacjentki.