W potocznej świadomości problemy kardiologiczne są kojarzone z dojrzałym, jeśli nie podeszłym wiekiem. Tymczasem, jak wynika z badań, w Polsce aż co setne dziecko rodzi się z chorym sercem.

fotokarty

Jakie jest źródło problemów kardiologicznych u małych dzieci i noworodków? Przyczyny nie są do końca znane. Specjaliści zwracają uwagę, że szczególnie istotny dla zdrowia noworodka jest pierwszy trymestr ciąży, podczas którego mogą wytworzyć się tak zwane wady okresu zarodkowego. Dlatego też szczególnie ważne są badania prenatalne – dzięki obecnym możliwościom medycyny lekarze są w stanie określić prawidłowość budowy serca jeszcze w trakcie ciąży. Im wcześniej zaś wada serca zostanie wykryta i zdiagnozowana, tym większa szansa na pełen powrót do zdrowia. Jak wskazują badania, rozpoznanie wady serca dziecka w fazie prenatalnej znacznie poprawia wyniki późniejszego leczenia. Dzięki wczesnemu wykryciu wady lekarze i matka mogą też lepiej przygotować się do porodu.

Większość dolegliwości kardiologicznych jest jednak diagnozowana już po narodzinach. Wśród objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem specjaliści wymieniają najczęściej sinawe zabarwienie skóry (sinica), duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, opóźnienie rozwoju fizycznego dziecka zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia. W przypadku bardzo małych dzieci niepokojące objawy są zauważalne jedynie w trakcie dużego wysiłku fizycznego – jeśli dziecko szybko się męczy, cierpi z powodu duszności, uporczywego kaszlu i nie może swobodnie oddychać, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie dokładnych badań diagnostycznych, które pozwolą wykluczyć wadę serca lub zaburzenia jego rytmu.

Jak wygląda leczenie chorób serca u dzieci i niemowląt? Jest to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od specyfiki konkretnego przypadku. Istnieje bardzo wiele typów wrodzonych wad serca, zwykle dzieli się w zależności od stopnia komplikacji na proste i złożone. Wady dzielą się również na te ujawniające się od razu po narodzinach oraz widoczne dopiero w późniejszym okresie życia. W niektórych przypadkach wystarczy jeden etap kuracji, w innych konieczna będzie interwencja chirurga, w innych zaś leczenie może trwać kilka lat lub nawet całe życie i opierać się na farmakologii. Dlatego też szczególnie ważne jest, by znaleźć specjalistę, który nie tylko trafnie zdiagnozuje chorobę, ale też dobierze odpowiedni i skuteczny sposób leczenia. Jednym z miejsc, gdzie można liczyć na fachową opiekę najwyższej klasy specjalistów jest Centrum Medyczne Balumed. Balumed oferuje kompleksową opiekę kardiologa dziecięcego obejmującą wykonanie badań ECHO serca u dzieci, niemowląt i noworodków, a także konsultacje kardiologiczne oraz ocenę EKG.

Carriwell

 

kardiologia_dziecieca