Drugi tydzień ciąży – wówczas komórka jajowa zaczyna dojrzewać i zostaje uwolniona z jajnika na około 14 dni przed miesiączką.  Jajeczko przemieszcza się jajowodem do jamy macicy i tam oczekuje na plemniki. Okres ten nazywa się owulacją i trwa zwykle 4-5 dni. Warto wiedzieć, kiedy następuje owulacja, bo tylko w tej fazie cyklu możliwe jest zapłodnienie. Termin owulacji można określić za pomocą obserwacji własnego ciała – mierzenia temperatury i obserwacji śluzu, jeśli jednak nie umiesz tego zrobić – możesz kupić w aptece specjalne testy owulacyjne, które pomagają rozpoznać okres największej płodności.Gdy komórka jajowa spotka się z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia, a jajeczko przechodzi liczne podziały.

Czy można wybrać płeć dziecka?

Istnieje kilka hipotez, które mówią, że pewne czynniki zwiększają szanse na to, by dziecko było wybranej przez nas płci:

  • moment zapłodnienia – naukowcy uważają, że stosunek, odbyty dwa dni przed jajeczkowaniem daje większe szanse na to, by dziecko było płci żeńskiej, a w dniu jajeczkowania zwiększają się szanse poczęcia chłopca. Ma to związek z faktem, że plemniki z chromosomem X żyją dłużej i mogą dotrwać do jajeczkowania, zaś te z chromosomem Y są znacznie szybsze i sprawniej docierają do jajeczka.
  • dieta – choć nie ma na to niezbitych dowodów, uważa się, że jedząc dużo słodyczy, potraw mącznych, przetworów mlecznych i produktów z dużą zawartością wapnia i magnezu masz większą szansę, że będziesz miała córkę, zaś jeśli jesteś miłośniczką kwaśnych i ostrych dań, mięsa, a w Twojej diecie jest dużo sodu i potasu – są większe szanse, że urodzisz syna.