U maleństwa zaczynają wykształcać paluszki u nóg, które podobnie jak u rąk na razie są połączone błoną. W dziewiątym tygodniu kurczy się i właściwie zanika ogon na końcu kręgosłupa. Bardzo szybko rośnie natomiast główka dziecka, która jest większa od reszty ciała i przylega do klatki piersiowej. Dziecko wygląda trochę nieproporcjonalnie, ale to jeszcze ulegnie zmianie. U maleństwa wykształca się też szyja i następuje dalszy rozwój mózgu – pojawiają się półkule mózgowe odpowiedzialne za myślenie i czucie. W tyłomózgowiu wyodrębnia się zaś ośrodek odpowiedzialny za oddychanie .

Następuje dalszy rozwój układu pokarmowego – powstaje odbyt i wydłużają się jelita. Przekształcają się wewnętrzne organy płciowe – u chłopców wykształcą się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek zaś jajniki, ale badanie USG nadal nie pomoże w określeniu płci dziecka.

akcesoria dla mam

W tym tygodniu pojawiają się kolejne zmiany na twarzy – dziecko ma już górną wargę, uwydatnia się dolna szczęka, pojawiają się nawet zawiązki zębów mlecznych, a uszy przesuwają się na boki głowy. Oczy maleństwa także znalazły się już właściwie na swoim miejscu, a ich siatkówka jest czarna.

U dziecka zaczyna się już ważny proces kostnienia kręgosłupa. Maleństwo porusza tułowiem i kończynami, ale matka nie czuje jeszcze jego ruchów (niektóre z nich może jedynie zobaczyć podczas badania USG). W tym czasie dziecko ma od 15 -30 mm długości CR i waży ok. 4 gramów.

Przyszła mama

W tym okresie ciąży kobiety nadal czują się zmęczone, mają duszności i często korzystają z toalety – zwłaszcza w nocy. Dlatego dobrze jest pić mniej wieczorem, żeby nerki podczas snu miały mniej pracy. Inne objawy, które możesz u siebie zauważyć to krwawienia z nosa i przesuszenie śluzówki, dlatego warto dbać o nawilżanie powietrza, zwłaszcza w sypialni (doskonale sprawdzi się nawilżać powietrza – nie jest zbyt drogi, a z pewnością zmniejszy dolegliwości). Senność i mdłości nadal będą Ci dokuczać, możesz odczuć także zawroty głowy.

Pozytywne zamiany, jakie u siebie zauważysz, to z pewnością większe piersi – warto w tym czasie udać się do sklepu z bielizną. Trzeba pamiętać, by nie uciskać biustu za ciasnym stanikiem, bo może to doprowadzić do zatkania przewodu mlecznego i związanych z tym powikłań. Kupując nową bieliznę nie pozbywaj się starych staników, bo po okresie karmienia twój biust wróci do poprzedniego rozmiaru.

Inną pozytywną zmianą jest to, że stan Twojej skóry i włosów ulega znacznej poprawie to zasługa hormonu hCG, którego poziom w Twoim organizmie jest najwyższy. To idealny czas, by zacząć wyjątkowo dbać o urodę – np. używać codziennie kremu na rozstępy, wsmarowując go w miejsca szczególnie narażone na rozciąganie. Pamiętaj natomiast, że masaż piersi nie jest w ciąży wskazany, gdyż pobudza on wydzielanie oksytocyny, która odpowiada m.in. za skurcze macicy.

akcesoria dla mam