W tym okresie zarodek ma już kulisty zawiązek głowy i choć powoli zaczyna przypominać żywy organizm, to ciągle jest jeszcze szarawą i przezroczystą galaretką. Przednia część cewy nerwowej zaczyna się już spłaszczać tak, aby wytworzyć przednią część mózgu. Obecnie Twoje maleństwo jest wielkości ok. 2 -4 mm, a worek owodniowy, w którym się znajduje, ma pojemność ok. 2-3 ml. Powoli wykształca się system trawienny i płciowy, następuje też intensywny rozwój układu nerwowego. W tym momencie bardzo istotny i potrzebny jest kwas foliowy, gdyż jego niedobór powoduje ciężkie wady wrodzone u dziecka. Ten tydzień jest wyjątkowy, bo to właśnie teraz zaczyna bić serce Twojego dziecka.

Przyszła mama

Objawy, jakie pojawiają się w piątym tygodniu przypominają te z czwartego tygodnia. Ale zaczyna zmieniać się Twoje ciało –  biust robi się pełniejszy, bo Twój organizm zaczyna magazynować wodę, na piersiach pojawia się także siateczka niebieskich żyłek. Biust jest bardziej wrażliwy na dotyk, a brodawki mogą nawet pobolewać. W tym okresie ciąży często zdarzają się także wzrost lub zanik apetytu i częstsze korzystanie z toalety, co ma związek z tym, że w Twoim organizmie przybywa płynów i nerki mają więcej pracy.

akcesoria dla mam

Gwałtowny wzrost hormonów w organizmie może spowodować częste bóle głowy, silne wahania nastrojów i metaliczny smak w ustach. Jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologia – warto to zrobić w tym tygodniu. Wybierz takiego lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę i już teraz założy dla Ciebie kartę ciąży. To bardzo ważny dokument, który będziesz zabierała ze sobą na każdą wizytę u lekarza, a następnie weźmiesz na porodówkę. Ginekolog powinien przeprowadzić z Tobą wywiad na temat przebytych chorób, chorób w Twojej rodzinie, tabletek antykoncepcyjnych itp. Będziesz musiała także przeprowadzić wiele badań kontrolnych, m.in. krwi i moczu.

W tym okresie powinnaś szczególnie zadbać o swoją dietę i unikać pewnych pokarmów, zwłaszcza:

  • miękkich serów (feta, ser kozi, ser brie, camembert i niebieskie sery)
  • niepasteryzowanego mleka i soków
  • surowych lub niedogotowanych, niedosmażonych mięs, w tym także hot-dogów
  • surowych jaj lub pokarmów zawierających surowe jajka
  • surowych owoców morza
  • pasztetu

Ważne jest także, byś powiedziała lekarzowi o wszystkich lekach, jakie zażywasz. Trzeba uważać, by nie zaszkodziły maleństwu, bo przyjmowanie niektórych leków w czasie ciąży może prowadzić do poronienia, wad anatomicznych płodu lub defektów metabolicznych, które mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie.

akcesoria dla mam