Mało kto wie, że ciąża zaczyna się jeszcze przed poczęciem – wtedy, gdy przypada pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wtedy to złuszcza się błona śluzowa macicy, a wraz z nią z ciała kobiety wydostaje się niezapłodnione jajeczko z poprzedniego miesiąca. I tak rozpoczyna się nowy cykl miesiączkowy, w którym zacznie się Twoja ciąża.

Stąd wynikają różnice w określaniu wieku dziecka oraz tak zwanego „wieku ciążowego”. Można go obliczyć na dwa sposoby:

  1. tradycyjny sposób – gdy lekarz uznaje za pierwszy dzień trwania ciąży ten dzień, w którym zaczęła się ostatnia miesiączka. Dlatego trzeba koniecznie zapamiętać tę datę.
  2. od chwili zapłodnienia – gdy „wiek ciążowy” liczymy od tego momentu, dziecko jest o dwa tygodnie młodsze.

Jeśli planujesz zajście w ciążę, to właściwie od samego początku, jeszcze zanim dowiesz się, że zostaniesz mamą, powinnaś dbać o siebie i przestrzegać kilku zasad. To ważne, żeby od chwili poczęcia Twoje dziecko miało jak najlepsze warunki do rozwoju. Dlatego pamiętaj, by:

  • zdrowo się odżywiać i przyjmować preparaty z kwasem foliowym, który sprzyja rozwojowi maleństwa (np. zapobiega wadom układu nerwowego). Organizm kobiety powinien zgromadzić odpowiednie zapasy kwasu foliowego, dlatego Twój lekarz powinien zalecić Ci łykanie go jeszcze na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem.
  • jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, skonsultować się ze swoim ginekologiem i zapytać go, czy nie zaszkodzą Tobie i dziecku w czasie ciąży
  • dokładnie się zbadać – sprawdzić, czy nie masz przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii, zmierzyć poziom hormonów tarczycy, przeprowadzić badania na obecność antygenu Hbs itp.
  • zrezygnować z picia alkoholu, nawet w małych dawkach i z palenia papierosów. Powinnaś ograniczyć także inne używki – na przykład kawę i mocną, czarną herbatę.
  • dbać o swoją kondycję fizyczną

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o swoim ciele w tym okresie? Przez cały pierwszy i częściowo także drugi tydzień po wystąpieniu ostatniej miesiączki Twoje ciało przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Zmienia się przede wszystkim jama macicy – dochodzi do pogrubienia i lepszego ukrwienia warstwy, która ją wyściela.