W siódmym tygodniu ciąży powstaje pępowina – w miejscu połączenia blastocysty ze ścianą macicy. To ona pozwala dziecku otrzymywać tlen i pożywienie oraz usuwa szkodliwe substancje. Następnie rozwijają się układ pokarmowy i płuca, powstaje także otwór jamy ustnej, miniaturowe nozdrza, zaczątki uszu. W tęczówkach oczu gromadzi się barwnik, wykształcają się mięśnie twarzy, podniebienie, język oraz części szczęki. Inaczej mówiąc – twarz dziecka zaczyna nabierać ludzkich kształtów. To w siódmym tygodniu wykształcają się w pełni ramiona i rączki, a mózg unerwia się. Serce maleństwa jest już na swoim miejscu i jest w pełni ukształtowane – składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Na właściwych miejscach znajdują się także narządy wewnętrzne – nerki, trzustka i wątroba. Zaczynają się wykształcać organy płciowe, ale jeszcze nie można określić płci dziecka.

W tym czasie zarodek waży ok. 1 grama  i osiąga rozmiar od 6 do 10 mm długości CR. W ciągu następnych tygodni Twoje maleństwo będzie rosło w niewiarygodnym tempie 1 mm dziennie.

Przyszła mama

Zachodzą też dalsze zmiany w organizmie kobiety. W otworze zewnętrznym kanału szyjki macicy powstaje czop śluzowy, który zamyka macicę i zabezpiecza ją. W tym okresie kobieta może odczuwać lekkie skurcze w dole brzucha oraz mieć lekkie plamienie – ma to związek z faktem, że zarodek jeszcze mocnej implantuje się w ścianie macicy. Ale warto pamiętać, że jeżeli skurcze bądź krwawienie są zbyt silne, trzeba udać się do lekarza (jeśli są w normie – także warto o tym poinformować ginekologa przy najbliższej wizycie).

W tym okresie możesz już powoli zacząć przybierać na wadze, chociaż często zdarza się, że kobiety w tym okresie ciąży chudną, czego główną przyczyną są wymioty. Nie powinno to jednak być powodem do zmartwień – trzeba tylko odżywiać się racjonalnie i zdrowo. Na ogół przyrost masy ciała w ciąży to 10-14 kg lub 20% masy ciała przed ciążą. Jeżeli kobieta przytyje więcej, nie będzie to miało wpływu na wagę dziecka, ale po ciąży trudniej będzie wrócić do poprzedniej wagi ciała. Warto więc pamiętać, by w tym okresie jeść dla dwojga a nie za dwoje. Kobiety w ciąży często mają różne żywieniowe zachcianki – należy je spełniać, bo to oznaka, że Twoje dziecko domaga się określonych składników.

W tym czasie warto także wybrać szpital, w którym Twoje maleństwo przyjdzie na świat. Z decyzją nie należy się spieszyć – najlepiej poczytać wcześniej o różnych placówkach, popytać w rodzinie i wśród znajomych, by mieć pewność, że Ty i Twoje maleństwo będziecie mieli naprawdę dobrą i fachową opiekę.