Twoje dziecko

Właściwie dopiero w trzecim tygodniu następuje zapłodnienie i rodzi się życie, dlatego też niektórzy od tego momentu liczą wiek dziecka i wiek ciąży. Jeśli wcześniej zaplanowałaś zajście w ciążę, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jakie procesy zachodzą teraz w Twoim organizmie. Z 250 milionów plemników, które mogły połączyć się z jedną komórką jajową wygrał jeden – najsilniejszy i najsprytniejszy. Warto wiedzieć, że to właśnie wtedy determinuje się płeć dziecka – komórka jajowa zawsze posiada chromosom X, ale plemniki mogą mieć dwa różne chromosomy. Jeśli plemnik, który zapłodnił jajeczko był obdarzony chromosomem X – będziemy rodzicami dziewczynki, jeśli Y – chłopca. W tym momencie także dziecko uzyskuje niezmienny układ genów, z którym przyjdzie na świat. Geny określają nie tylko niektóre cechy charakteru i temperament, ale także kolor oczu, włosów oraz podatność na niektóre choroby.

Zapłodnione jajeczko, czyli zygota, przez około 5 dni wędruje do macicy, przez cały czas dzieląc się – na 2, 4, 8, 16 i 32 komórki, a następnie przechodząc w morulę i blastocystę, czyli kulistą bryłę, złożoną z komórek. Jest ona nie większa niż główka od szpilki.

Przyszła mama

Pod koniec trzeciego tygodnia niektóre kobiety zauważają u siebie niewielkie plamienie (tzw. plamienie implantacyjne), które może mieć związek z zagnieżdżaniem się zarodka w mocno ukrwionej błonie śluzowej macicy (ma to miejsce zwykle 6 dni po zapłodnieniu).

Wtedy właśnie Twoje ciało zaczyna produkować hormon hCG – gonadotropinę. Dzięki niej Twoje jajniki wiedzą, by przestać produkować jajeczka. Gwałtownie zwiększa się także produkcja estrogenu i progesteronu, które sprawiają, że śluzówka macicy przestaje się złuszczać, blastocysta rośnie, a łożysko się rozwija. Wokół zarodka zbiera się płyn owodniowy, który chroni dziecko w czasie ciąży. W tym czasie także zachodzą bardzo ważne zmiany – płód zaczyna się rozwijać, rozwija się mózg, rdzeń kręgowy, serce, układ pokarmowo-wydalniczy.

Często zdarza się, że kobiety w pierwszych dniach po zapłodnieniu, nie świadome tego, że są w ciąży, piją alkohol, przyjmują lekarstwa czy opalają się w solarium. Natura przemyślała wszystko tak, że na tym etapie ciąży wszystkie te czynniki nie zaszkodzą dziecku. Jednak jeśli zauważymy u siebie pierwsze symptomy ciąży, powinnyśmy zacząć zmieniać swoje przyzwyczajenia żywieniowe – przestać jeść produkty, które mogą być niebezpieczne dla dziecka, na przykład sery pleśniowe, surowe ryby i surowe mięso. Dobrze jest także dużo odpoczywać i relaksować się.