15Politycy, naukowcy, a nawet lekarze apelują o nie odkładanie ciąży na późniejsze lata. Zewsząd płyną informacje, że późna ciąża niesie ze sobą różne rodzaje ryzyka. Naukowcy badają wszelkie zależności. Kolejne badania dowodzą, że ciąża w późnym wieku może negatywnie wpłynąć na płodność córek. Ale czy na pewno?

Wyniki przeprowadzonego badania stawiają tezę, że “im starsza jest matka, kiedy zachodzi w ciążę, tym bardziej prawdopodobne jest, że jej córka nie będzie miała dzieci”. Naukowcy twierdzą, że późna ciąża matki naraża jej córki na pozostanie bezdzietnymi. A ryzyko bezdzietności jest wysokie, bo wynosi aż 40%, co oznacza, że o 40% więcej córek starszych matek (po 35 roku życia w czasie ciąży) niż córek matek po 20-stce w chwili ciąży.

Jednak jeśli bliżej przyjrzeć się tym badaniom, wyniki stają się już nie takie oczywiste, bo sami naukowcy dodają, że bezdzietność może wynikać z tendencji córek do kopiowania zachowań swoich matek. Bardziej wykształcone córki miały mniej dzieci. Dlatego też naukowcy przyznali, że ewentualny wpływ wieku matki na płodność potomstwa zasługuje na dalsze badania.