Przygotowania do poczęcia dziecka należy oczywiście rozpocząć od wizyty u ginekologa. Najlepiej zrobić to już na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Dzięki takiej wizycie będzie możliwe określenie stanu zdrowia przyszłej mamy oraz ustalenie, co ewentualnie może być zagrożeniem dla ciąży.

Wszystkie wskazówki lekarza trzeba wprowadzić w życie. Konieczne są też różne badania – np. morfologia krwi, ale i badania specjalistyczne. Niekiedy lekarze zalecają również wykonanie szczepień, szczególnie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, śwince, różyczce oraz ospie wietrznej i grypie. Te wirusy są bardzo groźne w czasie ciąży i mogą nieść za sobą ryzyko wad rozwojowych u dziecka, przedwczesnego porodu lub poronienia. Warto pamiętać o tym, że w przypadku niektórych szczepień musi minąć kilka miesięcy od momentu podania szczepionki a zajściem w ciążę.

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać przed planowaniem ciąży jest wizyta u dentysty. Jest to istotne z uwagi na to, że choroby dziąseł mogą wpłynąć na powikłania w czasie ciąży. Bardzo często są przyczyną poronień, przedwczesnych porodów, stanów przedrzucawkowych oraz cukrzycy ciążowej.

Następny etap to rezygnacja z używek. Przede wszystkim z papierosów. Należy też unikać biernego palenia. Przed ciążą warto również zrezygnować z picia nawet małych dawek alkoholu. Przyszłe mamy powinny również swoich partnerów zachęcić do zmiany trybu życia.

Bardzo ważna jest także prawidłowa masa ciała. Zagrożeniem dla ciąży jest zarówno nadwaga jak i niedowaga. Prawidłowa masa ciała mieści się w granicach 18,5 – 24,9 skali BMI. W zadbaniu o prawidłową wagę pomoże duża aktywność fizyczna, która jednocześnie poprawi naszą kondycję. Warto też udać się do dietetyka, który ułoży pełnowartościową dietę. Najlepiej swój jadłospis wzbogacić o potrawy bogate w kwas foliowy, żelazo, wapń, kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz witaminy A, E, C i z grupy B. Unikać trzeba fast foodów, napojów gazowanych. Nie należy też zapominać o suplementacji, szczególnie jeśli chodzi o kwas foliowy. Jak istotny jest dla prawidłowego rozwoju dziecka już nie raz pisałyśmy na portalu. Warto też rozważyć suplementację DHA oraz witaminy D, jodu oraz żelaza.

Kiedy staramy się o dziecko warto unikać stresów, gdyż jest to jeden z głównych czynników utrudniających poczęcie dziecka.