Okazuje się, że wiele kobiet nie do końca jest świadomych, czym jest cykl owulacyjny i jakie zmiany zachodzą wówczas w organizmie kobiety. Ile trwa cykl owulacyjny? Kiedy można zajść w ciążę? Już wyjaśniamy!

fotokarty

Cykl owulacyjny, czyli…

Cykl owulacyjny to ten czas, który występuje pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego i pierwszym dniem następnego krwawienia ( lub – według innych  źródeł – od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do dnia poprzedzającego następne krwawienie miesięczne). Innymi słowy – to czas od miesiączki do miesiączki. Zazwyczaj cykl trwa 28 dni, ale zdarzają się i dłuższe, i krótsze cykle owulacyjne. I tak u jednej pani cykl będzie trwać 21 dni, u innej – 35. Ale średnia długość cyklu to 28 dni.

Co się dzieje w ciele kobiety?

Cykl owulacyjny rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Wówczas pęka błona śluzowa i zostaje ona usunięta z macicy. Następnie gruczoły przysadki mózgowej  rozpoczynają produkowanie hormonu FSH, który jest odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyków Graafa (pęcherzyków jajnikowych) oraz produkowanie przez te pęcherzyki estrogenów. Do czego są  nam potrzebne estrogeny? Do odnowy  błony śluzowej. Kiedy poziom estrogenów jest już wysoki, gruczoły przysadki mózgowej „automatycznie” ograniczają jego produkowanie i rozpoczynają wydzielanie LH – hormonu, który jest odpowiedzialny za uwolnienie dojrzałego jajeczka z jajnika i rozpoczęcie owulacji. Następuje uwolnienie „dominującego” jajeczka, które w następnej fazie trafia do wnętrza jajowodu, a dzięki falującym ruchom rzęsek jest przesuwane do przodu, w stronę macicy. Macica przygotowuje się na przyjęcie jajeczka – jej naczynia krwionośne poszerzają  się i wypełniają krwią. Teraz może dojść do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy. Może dojść – ale nie musi. Co się dzieje w naszym ciele, gdy w ścianie macicy nie zagnieździ się zapłodnione jajeczko? Ciałko żółte obumiera, spada poziom progesteronu, a naczynia krwionośne macicy kurczą się. Obumiera tkanka błony śluzowej, następuje jej złuszczenie i to właśnie ono powoduje krwawienie menstruacyjne. Po kilku dniach krwawienia błona śluzowa oczyszcza się i cykl owulacyjny rozpoczyna się od początku.

Carriwell

Skąd mam wiedzieć, kiedy jajeczko jest uwalniane?

Czy organizm kobiety wysyła jasne sygnały, że właśnie pękł pęcherzyk i jajeczko zostało uwolnione? To zależy. Sygnały wysyłane przez ciało kobiety są sprawą indywidualną. Większość kobiet deklaruje, że nie odczuwa z tego tytułu żadnych dolegliwości. Istnieje jednak i taka grupa pań, których organizm daje jasny sygnał, że oto jajeczko opuściło jajnik.  Jedne odczuwają tępy ból brzucha (trwający nawet kilka dni), a inne – ostry skurcz, który szybko przemija.

Jajeczkowanie

Jak najbardziej precyzyjnie określić termin jajeczkowania? Jajeczkowanie przypada zwykle na 14.-ty dzień przed pojawieniem się miesiączki. Jeśli Twoje cykle są regularne, możesz obliczyć czas jajeczkowania w następujący sposób: długość cyklu minus 14 dni. I tak: dla kobiet, których cykl wynosi 32 dni, jajeczkowanie przypadnie na 18-ty dzień (32-18). Kobiety, których cykl trwa 28 dni, będą jajeczkowały w 14 dniu (28-14). Ale, uwaga, ten schemat dotyczy jedynie tych kobiet, których cykl owulacyjny jest regularny! A za pierwszy dzień cyklu, przypominamy, przyjmuje się pierwszy dzień Twojej ostatniej miesiączki.

Kiedy można zajść w ciążę?

Podczas całego cyklu owulacyjnego jest tylko kilka dni, podczas których można zajść w ciążę – 3 dni przed jajeczkowaniem i maksymalnie 2 dni po. Komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu doby od momentu opuszczenia jajnika. Plemnik może natomiast przeżyć w ciele kobiety aż 72 godziny. Jeśli więc chcesz zwiększyć Wasze szanse na poczęcie, uprawiajcie seks 3 dni przed jajeczkowaniem i przez kolejne 3-4 dni. Pamiętaj jednak – im częściej w ciągu dnia współżyjecie, tym bardziej zmniejszacie swoje szanse na zajście w ciążę. Uprawianie seksu kilka razy w ciągu doby zmniejsza ilość plemników i poprzez to  uniemożliwia zapłodnienie.

Czy mogę sama określić dni płodne?

Istnieją pewne symptomy, które mogą wskazywać na rozpoczęcie się tzw. dni płodnych. U niektórych kobiet pojawia się tzw. ból owulacyjny (kłucie lub pobolewanie po jednej stronie brzucha), pojawia się tzw. śluz płodny, który wygląda jak surowe kurze białko ( poza czasem jajeczkowania śluz jest biały, nieprzezroczysty).Jeśli chcesz wiedzieć, czy rozpoczęły się dni płodne, możesz także sama przeprowadzić „badanie” szyjki macicy. Podczas dni płodnych macica jest miękka, rozpulchniona, lekko uniesiona do góry, a jej zewnętrzne ujście jest otwarte. Poza czasem owulacji – wprost przeciwnie: szyjka jest twarda, skierowana ku tyłowi, a jej wejście jest zamknięte. Kobietom, które chcą obserwować swoje ciało w celu określenia dni płodnych, zaleca się także mierzenie temperatury. Wzrost temperatury ciała o ok. 0,2 stopnia to sygnał, że rozpoczęły się dni płodne. Jeśli nie jesteś w ciąży – temperatura Twojego ciała spadnie do poprzedniej wartości w ciągu kilku pierwszych dni miesiączki. Utrzymywanie się podwyższonej ciepłoty ciała może natomiast wskazywać na ciążę. Pomocne w określaniu dni płodnych są testy płodności, których działanie polega na określeniu poziomu hormonu lutenizującego (LH) w moczu, który jest wydzielany w dużych ilościach w 24 – 48 godzin przed owulacją.