Objawy poprzedzające poród to: obniżenie dna macicy, częste skurcze macicy, odejście krwistego czopu śluzowego, dojrzewanie szyjki macicy.

fotokarty

Przeczytaj szczegóły, a sprawdzisz, kiedy możesz urodzić. Objawy poprzedzające poród to:

Obniżenie dna macicy

Dno macicy obniża się około 3 – 4 tygodnie przed porodem u pierworódek, w następnej ciąży może stać się to na 2 tyg. przed porodem. Wówczas mogą się u Ciebie pojawić takie dolegliwości jak: częstsze oddawanie moczu, wrażenie ucisku na pęcherz moczowy, zaparcia stolca, częste bóle mięśniowe kończyn dolnych.

Carriwell

Częste skurcze macicy, czyli skurcze przepowiadające

Są to skurcze o charakterze zbliżonym do skurczów porodowych. Różnią się od nich tym, że są zazwyczaj  krótsze, słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Występują one najczęściej w ostatnich dniach przed porodem. Czasami bywają tak silne i trwają tak długo, że sprawiają wrażenie skurczów porodowych, po czym ustępują.

Odejście krwistego czopu śluzowego zamykającego szyjkę macicy

Może ci się to przytrafić na  kilka godzin, ewentualnie dni, przed porodem. Domieszka krwi pochodzi z bardzo drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone podczas rozpoczęcia jej rozwierania.

Dojrzewanie szyjki macicy

Niedojrzała szyjka macicy jest zamknięta, ma twardą konsystencję, długość ok.. 2 cm i znajduje się bliżej kości krzyżowej. W ostatnich tygodniach przed porodem staje się ona miękka, bardzo rozciągliwa. Dojrzałość szyjki macicy, czyli tzw. gotowość porodową u pierworódek stwierdzamy, gdy szyjka jest częściowo lub całkowicie “zgładzona” znacznie skrócona) i otwarta co najmniej na 1 cm. Procesowi temu towarzyszy przemieszczanie się szyjki macicy w oś kierunkową porodu. O gotowości porodowej u wieloródek mówimy, gdy szyjka jest skrócona, a jej ujście otwarte jest na 2 cm. Świadczy to o tym, że macica przygotowana jest do wystąpienia akcji skurczowej. Są to objawy bliskiego porodu.

Objawy poprzedzające poród – ogólne

To nie wszystko, Przed porodem może wystąpić u Ciebie ogólny niepokój, kołatanie serca, nerwobóle uciskowe, nawracające bóle okolicy krzyżowej, wymioty, biegunka, uczucie parcia na kiszkę stolcową oraz objawy ze strony narządów płciowych. I co ciekawe, przed porodem możesz już czuć słabsze ruchy dziecka.