Ciąża nie bez powodu nazywa się stanem błogosławionym. Maluch rozwijający się w łonie mamy to prawdziwe błogosławieństwo – także dla jej stanu zdrowia.

Dlatego, zamiast zamartwiać się nadprogramowymi kilogramami, których pewnie ci przybędzie, oraz ledwie widocznymi rozstępami (którym przecież można zapobiec!), przeczytaj, jak wiele możesz zyskać ty i twoje ciało!

Ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Jeśli pierwsze dziecko urodzisz przed 25. rokiem życia, ciąża zabezpieczy cię przed negatywnym wpływem estrogenów. Kobiety, które nie urodziły żadnego dziecka, należą do grupy podwyższonego ryzyka.

Ciąża może cofnąć choroby jajników oraz endometriozę

Ciąża przeciwdziała pojawianiu się torbieli i stanów zapalnych. Więcej o mechanizmie powstawania endometriozy oraz o tym, jak zbawienny wpływ na zahamowanie jej rozwoju ma ciąża, przeczytasz w osobnym artykule.

Ciąża zmniejsza objawy astmy

Wiele astmatyczek twierdzi, że dzięki ciąży objawy choroby ustąpiły! Lekarze tłumaczą to działalnością kortykosteroidów, które u 1/3 kobiet zmniejszają objawy alergii oraz stężenie przeciwciał odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Warto dodać, że zgodnie z wynikami badań szczególnie dobrze pod tym względem ciąża wpływa na mamy przyszłych chłopców.

Ciąża usprawnia przenikanie substancji odżywczych przez ściany jelita

Ciemną stroną medalu są zaparcia, ale jasną lepsze odżywienie twojego organizmu oraz organizmu maluszka rozwijającego się w twoim brzuchu. Wolniejsze przesuwanie się jedzenia przez jelita jest efektem działania hormonów związanych ze stanem błogosławionym. Jeśli dbasz o odżywianie, poznaj przepis na bogaty w kwas foliowy obiad dla przyszłej mamy (i dziecka).

Ciąża wzbogaca twój organizm w komórki macierzyste

Dostajesz je od dziecka. Przenikają do twojego organizmu przez łożysko i pozostają w nim przez wiele lat, krążąc po zakątkach ciała i osiedlając się tam, gdzie akurat są potrzebne, między innymi pomagając w gojeniu się ran.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof; papilot.pl