1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Zdrowie w ciąży
  6. »
  7. Dlaczego warto, i jaki Kurs Szkoły Rodzenia wybrać?

Dlaczego warto, i jaki Kurs Szkoły Rodzenia wybrać?

Spóźnia Ci się miesiączka, czujesz zmęczenie i senność, maszerujesz częściej do toalety, a może już dopadły Cię mdłości – robisz test i już wiesz, że pod Twoim sercem rozwija się nowe życie – JESTEŚ W CIĄŻY!
Idziesz do lekarza, który to potwierdza, zleca niezbędne badania, każe o siebie zadbać i co określony czas będziesz chodziła kontrolować swój stan zdrowia oraz jak rozwija się Maluszek. Cieszysz się, ale jednocześnie się boisz, ponieważ zmieni się Twoje dotychczasowe życie. Na przyjście nowego członka rodziny trzeba się przygotować, zrobić miejsce w sypialni, kupić niezbędne rzeczy jak łóżeczko czy ubranka. Im bardziej “czujesz się w ciąży” tym bardziej zaczynasz myśleć też o porodzie.

Każdy poród jest inny i tylko rzetelna wiedza o jego przebiegu może Cię do niego dobrze przygotować, abyś wiedziała:

  • czego możesz się spodziewać się na sali porodowej,
  • kiedy udać się do szpitala, aby nie zostać jeszcze odesłanym do domu,
  • jak wygląda samo przyjęcie już na Izbie Przyjęć,
  • kogo zabrać na salę porodową, aby był dla Ciebie najlepszym wsparciem,
  • jak wyglądają okresy porodu i jak radzić sobie z bólem porodowym,
  • co dzieje się z Tobą i Maluszkiem już po porodzie,
  • zdobyć wiedzę o pielęgnacji dziecka.

Temat porodu jest bardzo szeroki, dlatego warto szukać rzetelnych informacji. Możesz uzbroić się m.in. w literaturę. W “internecie” również znajdziesz wszystko na temat porodu. Jednak nierzadko będąc Mamą pierwszy raz nie wiesz czego dokładnie masz szukać. Od natłoku informacji można się pogubić. Na stronach www trzeba umieć się też “poruszać”, ponieważ często wiedza nie pochodzi od specjalistów lub jest już nieaktualna. Dlatego z pomocą przychodzą różnorodne kursy szkoły rodzenia – przyszpitalne, prywatne oraz online.

Program wszystkich kursów jest podobny. Jednak między samymi kursami jest sporo różnicy. Z kursu przyszpitalnej szkoły rodzenia możesz skorzystać od 21 tygodnia ciąży (często kurs rozpoczyna się po zebraniu grupy, dlatego może być to już po 21 tygodniu ciąży) . Zajęcia są bezpłatne (refundowane przez NFZ), lecz nie wszystkie szpitale oferują takie przygotowanie do porodu. Podczas takiego kursu często jest możliwość odwiedzenia sali porodowej (ale możesz to zrobić również na własną rękę). Prywatne szkoły rodzenia są płatne (cena różni się w zależności od miasta i tego, co są w stanie zaoferować rodzącej). Wspólną cechą przyszpitalnego i prywatnego kursu szkoły rodzenia jest możliwość zadawania pytań na bieżąco.

Internetowe szkoły rodzenia dają natomiast możliwość prowadzenia zajęć na odległość – w zaciszu swojego domu. Część z nich to umawiane spotkania na zbiorowej konferencji prowadzone przez położną (tutaj również trzeba dostosować się godzinowo do innych uczestników kursu), inne oferują nagrane materiały wideo, które dają Ci swobodę w wyborze pory oglądania. Jeśli kobieta jest długo aktywna zawodowo lub dodatkowo partner pracuje do późna czy zmianowo – łatwiej jest znaleźć wspólny czas na naukę. Dodatkowo możesz zacząć przygotowywać się do porodu nie czekając do 21 tygodnia ciąży.
Na rynku pojawia się coraz większa lista szkół rodzenia online. Jedną z nich jest Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą. Kurs składa się z 5 godzin starannie nagranych lekcji. Do wszystkich lekcji możesz wracać kiedy chcesz, jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy tych dotyczących m.in. pielęgnacji noworodka, problemach okresu noworodkowego i niemowlęcego, kąpieli czy karmienia – możesz wracać do nich także po porodzie.

kurs szkoły rodzenia

Dodatkowo kurs oferuje przydatne materiały do pobrania (jak lista wyprawkowa, czy przykładowy plan porodu) oraz dostęp do społeczności. Zamknięta grupa na Facebooku (dostępna tylko dla kursantek) daje możliwość kontaktu z położną i Promotorką Karmienia Piersią – również po porodzie.
Wszystkie lekcje kursu posiadają napisy, co jest bardzo przydatne dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Mówiąc o przygotowaniu do porodu należy również wspomnieć o możliwości odbycia spotkań edukacyjnych z położną w domu. Spotkania odbywają się w dni robocze w godzinach 08:00-18:00. Takie spotkania odbywają się również od 21 tygodnia ciąży – na początku jest to wizyta raz w tygodniu, a po 32 tygodniu ciąży – dwa razy w tygodniu.
Wybrana przez Ciebie położna może jednak odmówić takich wizyt – m.in. przez odległość miejsca zamieszkania rodzącej od swojego gabinetu (wtedy można uzgodnić wizyty w gabinecie położnej) lub obowiązującego ją limitu dotyczącego liczby podlegającej jej pacjentek. W takim przypadku należy wybrać inną położną.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments